Audi Q6 Sportback e-tron performance specifications
Last modified: Apr 18, 2026EVKX.net provides full specifications for Audi Q6 Sportback e-tron performance.
Performance
Acceleration, top speed, and power specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Peak power | 225 kW (306 hp / 302 bhp) |
| Peak power with boost | 240 kW (326 hp / 322 bhp) |
| Electrical torque output | 485 Nm (358 lb-ft) |
| Top speed | 210 kph (131 mph) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.7 s |
| 0-100km/h (0-62 mph) boost | 6.6 s |
Power & Torque
Speed & Acceleration
Range & Consumption
Range estimates and energy consumption data
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Basic trim WLTP range
Learn more
|
655
km
|
|
Basic trim WLTP consumption
Learn more
|
14.5
kWh/100km
|
|
Basic trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
16.1
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP range
Learn more
|
556
km
|
|
Top trim WLTP consumption
Learn more
|
17.1
kWh/100km
|
|
Top trim WLTP consumption with charging loss
Learn more
|
18.3
kWh/100km
|
Battery & Charging
Battery specifications and charging capabilities
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
100
kWh
|
|
|
94.9
kWh
|
|
|
270
kW
|
|
|
Number of modules
|
12 |
| 180s1p | |
|
662
V
|
|
|
Cathode Materials
|
NMC |
Chargeports
Charging port specifications by region
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Spec
|
LeftRearSide |
|
Type chargeport Europe
|
CCS2
|
|
Type chargeport North America
|
CCS1
|
|
Type chargeport China
|
GBT
|
|
Type chargeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type chargeport Oceania (Australia, New Zealand ++)
|
CCS2
|
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
Spec
|
RightRearSide |
|
Type chargeport Europe
|
Type2
|
|
Type chargeport North America
|
J1772
|
|
Type chargeport China
|
GBT
|
|
Type chargeport Japan
|
CHAdeMO
|
|
Type chargeport Oceania (Australia, New Zealand ++)
|
CCS2
|
Dimensions
Basic Dimensions
Wheelbase & Track
Aerodynamics
Clearance & Turning
Cargo Capacity and Towing Ability
Weight, cargo capacity and towing specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
2200 kg (4850 lbs)
|
|
|
2815 kg (6206 lbs)
|
|
|
615 kg (1356 lbs)
|
|
|
75 kg (165 lbs)
|
|
|
511 liter (18 cu-ft)
|
|
|
1514 liter (53 cu-ft)
|
|
|
64 liter (2 cu-ft)
|
|
|
2000 kg (4409 lbs)
|
|
|
750 kg (1653 lbs)
|
|
|
Maximum tow ball weight
|
100 kg (220 lbs)
|
Weight Specifications
Cargo Capacity
Towing Capacity
Suspension
The model offers 3 suspension variants
Standard
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Sport
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Adaptive Air Suspension
Adaptive Features
Height Adjustment
Ground Clearance
Component Types
Interior
Front seats
Normal
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sport
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Sport Plus
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Second row seats
Seat Category
Basic Adjustments
Advanced Adjustments
Comfort Features
Center consoles
First row center console
Driver Assistance
Advanced safety and driving assistance features
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Yes (Cross traffic assist rear), optional equipment | |
|
Hill descent assist
|
Yes, standard equipment |
|
Hill start assist
|
Yes, standard equipment |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Traction control
|
Yes, standard equipment |
|
Left turn crash avoidance
|
Yes, optional equipment |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
|
Temperature warning
|
Yes, standard equipment |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, standard equipment | |
| Yes, optional equipment | |
| Not available |
Sensors & Cameras
Vehicle sensors and camera systems
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
|
|
|
|
|
|
| N/A | |
|
en Sensors.Processors
|
UI and controls
User interface and control specifications
|
Spec
|
Value
|
|---|---|
| Head-up display | Yes, optional equipment |
| Voice control | Yes, standard equipment |
| Gesture control | Not available |
| Android Auto support | Yes, standard equipment |
| Apple CarPlay support | Yes, standard equipment |
| In-car navigation | Yes, standard equipment |
| Available screen layouts | 1 |
Interface Controls
Smartphone Integration
Infotainment
Audi Sound System
Audio System
Bang & Olufsen Sound System
Audio System
Exterior
Paint colors
More information
Alternative Models
In the rapidly expanding EV market, EVKX.net has identified several alternatives to the Audi Q6 Sportback e-tron performance that are worth considering based on features, specifications, and pricing.
Mercedes-EQ EQE 350+ SUV
Porsche Macan
Compare These Vehicles
Most sold EVs in Norway
November 2025 · Month