| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€32,381 (Kiina) |
| Kori | Coupé-SUV |
| Maailmanensi-ilta | perjantai 26. syyskuuta 2025 |
| Toimitusten aloitus | syyskuu 2025 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | 720 km (448 maili) |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| Huippunopeus | 180 km/h (112 mp/h) |
| Huipputeho | 250 kW (339,9 hv / 335,3 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 425 nm (313,6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6,5 s |
| Vetotapa | RWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (4 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 380 mm (14,96") |
| Takalevyn halkaisija | 330 mm (12,99") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Takalevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Low / Medium / High |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 2 (Coil spring with CDC (standard) / Dual-chamber Magic Carpet air suspension) |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi / Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Viisilinkkijousitus / Viisilinkkijousitus |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi / Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi / Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Valinnainen ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Valinnainen ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Valinnainen ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Valinnainen ominaisuus |
| Maavara | 170 mm (6,69") / 100 - 220 mm (3,94" - 8,66") |
| Pituus | 4950 mm (194,9") |
| Korkeus | 1655 mm (65,2") |
| Leveys ilman peilejä | 1935 mm (76,2") |
| Leveys peileineen | mm (") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | Unknown / Unknown |
| Akseliväli | 3000 mm (118,1") |
| Kääntösäde | 5,85 metri (230,3") |
| Omamassa | 2380 kg (5247,0 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2870 kg (6327,3 lbs) |
| Katon kuormaraja | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 728 litra (25,7 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1800 litra (63,6 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Vakio-ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Unknown |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | No |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Ei saatavilla |
| Android Auto -tuki | Ei saatavilla |
| Karttapalvelu | Gaode/AutoNavi |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit |
|
| fi Sensors.Processors |
|
| Akun bruttokapasiteetti | 87,3 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 83,0 kWh |
| Katodimateriaalit | LFP |
| Nimellisjännite | 800 V |
| Akun paino | 622,0 kg (1371,3 lbs) |
| Akkupaketin kokoonpano | — |
| Akkutyyppi | Prismatic |
| Akun kemia | LFP |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 500 kW |
| Latausaika 0–100 % | 27 m 21 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 182,0 kW |
| Latausaika 10–100 % | 26 m 7 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 171,5 kW |
| Latausaika 10–80 % | 9 m 41 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 359,9 kW |
| Latausaika 10–90 % | 12 m 42 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 313,5 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Toiminnallinen |
| Sisätilan laatu | Premium |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu |
White interior
Sisätilan värit:
Valkoinen
Gray-brown interior
Sisätilan värit:
Ruskea
Orange-yellow interior
Sisätilan värit:
Keltainen
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 12 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Vakio-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 5 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
255/50R20 / 255/50R20 265/45R21 / 265/45R21 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 3-zone climate control:Front RearLeft RearRight |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Vakio-ominaisuus |
| Leirintätila | Vakio-ominaisuus |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Vakio-ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Vakio-ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | Li Auto App |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |