| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$34,972 (China) |
| Body type | Coupe SUV |
| World premiere | Friday, September 26, 2025 |
| Delivery start | September 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 720 km (448 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 250 kW (339.9 hp / 335.3 bhp) |
| Electrical torque output | 425 nm (313.6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.5 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 380 mm (14.96") |
| Rear disc diameter | 330 mm (12.99") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Ventilated cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | Low / Medium / High |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 2 (Coil spring with CDC (standard) / Dual-chamber Magic Carpet air suspension) |
| Suspension type front | Double wishbone / Double wishbone |
| Suspension type rear | Five-link / Five-link |
| Spring type front | Coil Spring / Air Spring |
| Spring type rear | Coil Spring / Air Spring |
| Adaptive damping front | Optional feature |
| Adaptive damping rear | Optional feature |
| Adjustable height front | Optional feature |
| Adjustable height rear | Optional feature |
| Ground clearance | 170 mm (6.69") / 100 - 220 mm (3.94" - 8.66") |
| Length | 4950 mm (194.9") |
| Height | 1655 mm (65.2") |
| Width excluding mirrors | 1935 mm (76.2") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 3000 mm (118.1") |
| Turning circle | 5.85 meter (230.3") |
| Curb weight | 2380 kg (5247.0 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2870 kg (6327.3 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 490 kg (1080.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1500 kg (3306.9 lbs) |
| Trunk capacity | 728 liter (25.7 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1800 liter (63.6 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Unknown |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | Gaode/AutoNavi |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors |
|
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 87.3 kWh |
| Battery net | 83.0 kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | 800 V |
| Battery weight | 622.0 kg (1371.3 lbs) |
| Pack configuration | — |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 500 kW |
| Charging time 0 - 100% | 27 m 21 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 182.0 kW |
| Charging time 10-100% | 26 m 7 s |
| Average charging speed 10-100% | 171.5 kW |
| Charging time 10-80% | 9 m 41 s |
| Average charging speed 10-80% | 359.9 kW |
| Charging time 10-90% | 12 m 42 s |
| Average charging speed 10-90% | 313.5 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Premium |
| Console design | — |
| Interior design |
White interior
Interior colors:
White
Gray-brown interior
Interior colors:
Brown
Orange-yellow interior
Interior colors:
Yellow
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 12 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Standard electric feature |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Standard feature, outer seats |
| Seat heating | Standard feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 5 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
255/50R20 / 255/50R20 265/45R21 / 265/45R21 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 3-zone climate control:Front RearLeft RearRight |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Standard feature |
| Parking surveillance | Standard feature |
| App name | Li Auto App |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |