| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr242,861 (Kina) |
| Karrosseritype | Coupé-SUV |
| Verdenspremiere | fredag den 26. september 2025 |
| Leveringsstart | september 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 720 km (448 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 250 kW (339,9 hp / 335,3 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 425 nm (313,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 6,5 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 380 mm (14,96") |
| Bageste skivediameter | 330 mm (12,99") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Low / Medium / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Coil spring with CDC (standard) / Dual-chamber Magic Carpet air suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone / Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Five-link / Five-link |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder / Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder / Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Valgfri funktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Valgfri funktion |
| Justerbar højde foran | Valgfri funktion |
| Justerbar højde bagtil | Valgfri funktion |
| Frihøjde | 170 mm (6,69") / 100 - 220 mm (3,94" - 8,66") |
| Længde | 4950 mm (194,9") |
| Højde | 1655 mm (65,2") |
| Bredde uden spejle | 1935 mm (76,2") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 3000 mm (118,1") |
| Vendediameter | 5,85 meter (230,3") |
| Egenvægt | 2380 kg (5247,0 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2870 kg (6327,3 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 728 liter (25,7 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1800 liter (63,6 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Unknown |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Gaode/AutoNavi |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| da Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 87,3 kWh |
| Netto batterikapacitet | 83,0 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 800 V |
| Batterivægt | 622,0 kg (1371,3 lbs) |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 500 kW |
| Ladetid 0–100% | 27 m 21 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 182,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 26 m 7 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 171,5 kW |
| Ladetid 10–80% | 9 m 41 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 359,9 kW |
| Ladetid 10–90% | 12 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 313,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
White interior
Interiørfarver:
Hvid
Gray-brown interior
Interiørfarver:
Brun
Orange-yellow interior
Interiørfarver:
Gul
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 12 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard elektrisk funktion |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædevarme | Standardfunktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 5 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/50R20 / 255/50R20 265/45R21 / 265/45R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 3-zone climate control:Front RearLeft RearRight |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Standardfunktion |
| Campingtilstand | Standardfunktion |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Li Auto App |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |