| Model | Lotus Eletre 900 2025 2026 |
|---|---|
| Lähtöhinta | Unknown |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | perjantai 29. tammikuuta 2021 |
| Toimitusten aloitus | maaliskuu 2023 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| Huippunopeus | 260 km/h (162 mp/h) |
| Huipputeho | 675 kW (917,7 hv / 905,2 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 985 nm (726,9 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 2,9 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (6 männää) / Kiinteä satulalevyjarru (10 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) / Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 412 mm (16,22") / 412 mm (16,22") |
| Takalevyn halkaisija | 397 mm (15,63") / 397 mm (15,63") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Karbidipinnoitettu / Keraaminen |
| Takalevyn tyyppi | Karbidipinnoitettu / Keraaminen |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Roll-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | High / Medium / Low |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 () |
| Etujousitus | Monilinkki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | 162 - 212 mm (6,38" - 8,35") |
| Pituus | 5103 mm (200,9") |
| Korkeus | 1636 mm (64,4") |
| Leveys ilman peilejä | 2019 mm (79,5") |
| Leveys peileineen | 2135 mm (84,1") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,26 / Unknown |
| Akseliväli | 3019 mm (118,9") |
| Kääntösäde | 12 metri (472,4") |
| Omamassa | 2725 kg (6007,6 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 3150 kg (6944,6 lbs) |
| Katon kuormaraja | 90 kg (198,4 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 425 kg (937,0 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 611 litra (21,6 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1532 litra (54,1 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö ohjaussangoilla ja painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Vakio-ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Unknown |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 12,3" |
| Infotainment-näyttö | Yes 15,1" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | HERE |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Vakio-ominaisuus |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Unknown |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit | Ei saatavilla |
| LiDAR-sensorit |
|
| Akun bruttokapasiteetti | 111,9 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 109,0 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 709 V |
| Akun paino | |
| Akkupaketin kokoonpano | |
| Akkutyyppi | Prismatic |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 367 kW |
| Latausaika 0–100 % | 51 m 11 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 127,7 kW |
| Latausaika 10–100 % | 48 m 21 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 121,7 kW |
| Latausaika 10–80 % | 20 m 21 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 224,8 kW |
| Latausaika 10–90 % | 29 m 51 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 175,3 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | |
| Sisätilan laatu | fi Interior.Quality.NotSet |
| Keskikonsolin muotoilu | fi Interior.ConsoleDesign.NotSet |
| Sisätilan muotoilu | |
| Säilytystila | Ei saatavilla |
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 8 (10) |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Valinnainen ominaisuus |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Tuntematon |
| Hierontatoiminto | Tuntematon |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 6 |
| Vannevalinnat | 10 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
275/40R22 / 315/35R22 285/35R23 / 325/30R23 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | 4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Unknown |
| Leirintätila | Unknown |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | Lotus Cars |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | Yes |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |