| Model | Lotus Eletre 900 2025 2026 |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | fredag den 29. januar 2021 |
| Leveringsstart | marts 2023 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 260 kph (162 mph) |
| Spidseffekt | 675 kW (917,7 hp / 905,2 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 985 nm (726,9 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 2,9 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (6 stempler) / Fast bremsekaliber-skive (10 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) / Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 412 mm (16,22") / 412 mm (16,22") |
| Bageste skivediameter | 397 mm (15,63") / 397 mm (15,63") |
| Type forreste skive | Karbidbelagt / Keramisk |
| Type bagbremsskiver | Karbidbelagt / Keramisk |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Medium / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 () |
| Affjedringstype foran | Multilink |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 162 - 212 mm (6,38" - 8,35") |
| Længde | 5103 mm (200,9") |
| Højde | 1636 mm (64,4") |
| Bredde uden spejle | 2019 mm (79,5") |
| Bredde inkl. spejle | 2135 mm (84,1") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,26 / Unknown |
| Akselafstand | 3019 mm (118,9") |
| Vendediameter | 12 meter (472,4") |
| Egenvægt | 2725 kg (6007,6 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3150 kg (6944,6 lbs) |
| Maksimal taglast | 90 kg (198,4 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 425 kg (937,0 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 611 liter (21,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1532 liter (54,1 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Unknown |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,1" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Standardfunktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Unknown |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer | N/A |
| LiDAR-sensorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 111,9 kWh |
| Netto batterikapacitet | 109,0 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 709 V |
| Batterivægt | |
| Pakkeopsætning | |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 367 kW |
| Ladetid 0–100% | 51 m 11 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 127,7 kW |
| Ladetid 10–100% | 48 m 21 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 121,7 kW |
| Ladetid 10–80% | 20 m 21 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 224,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 29 m 51 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 175,3 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | |
| Interiørkvalitet | da Interior.Quality.NotSet |
| Konsoldesign | da Interior.ConsoleDesign.NotSet |
| Interiørdesign | |
| Opbevaring | N/A |
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 (10) |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Valgfri funktion |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ukendt |
| Massagefunktion | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Valgfri funktion, ydersæder |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 10 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
275/40R22 / 315/35R22 285/35R23 / 325/30R23 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Unknown |
| Campingtilstand | Unknown |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Lotus Cars |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |