| Model | Citroën C-Zero 14.5 kWh 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 |
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€20,602 (Yhdistynyt kuningaskunta) |
| Kori | Viistoperä |
| Maailmanensi-ilta | perjantai 1. tammikuuta 2010 |
| Toimitusten aloitus | lokakuu 2010 |
| Mallin tila | Poistunut |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 176 kWh/100km(0,4 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 6 km (4 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 191 kWh/100km(0,3 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 5 km (3 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 251 kWh/100km(0,2 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 4 km (2 maili) |
| Huippunopeus | 130 km/h (81 mp/h) |
| Huipputeho | 49 kW (66,6 hv / 65,7 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 196 nm (144,6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 15,9 s |
| Vetotapa | RWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | |
| Etujarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru (1 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Rumpujarru |
| Etulevyn halkaisija | 257 mm (10,12") |
| Takalevyn halkaisija | 203 mm (7,99") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Takalevyn tyyppi | rumpujarru |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Roll-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Vain yksi taso |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (MacPherson/De Dion) |
| Etujousitus | MacPherson-joustintuki |
| Takajousitus | Torsiopalkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Ei saatavilla |
| Mukautuva takainen vaimennus | Ei saatavilla |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 150 mm (5,91") |
| Pituus | 3475 mm (136,8") |
| Korkeus | 1610 mm (63,4") |
| Leveys ilman peilejä | 1475 mm (58,1") |
| Leveys peileineen | 1792 mm (70,6") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,35 / 2,09 m² (22,5 neliöjalka) |
| Akseliväli | 2550 mm (100,4") |
| Kääntösäde | 9 metri (354,3") |
| Omamassa | 1130 kg (2491,2 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 1450 kg (3196,7 lbs) |
| Katon kuormaraja | |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 320 kg (705,5 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | Ei saatavilla |
| Tavaratilan tilavuus | 166 litra (5,9 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 860 litra (30,4 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näytöt ohjaussangoilla ja runsaalla painikkeistolla |
| Head-up-näyttö | Ei saatavilla |
| Ääniohjaus | Ei saatavilla |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | No |
| Autonavigointi | Ei saatavilla |
| Apple CarPlay -tuki | Ei saatavilla |
| Android Auto -tuki | Ei saatavilla |
| Karttapalvelu | |
| Verkkokarttapäivitykset | Unknown |
| Reaaliaikainen liikenne | Unknown |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Unknown |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Unknown |
| ääniopastus | Unknown |
| LED-matriisi-ajovalot | Ei saatavilla |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Ei saatavilla |
| Automaattinen hätäohjaus | Ei saatavilla |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Ei saatavilla |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Ei saatavilla |
| Väsymysvaroitin | Ei saatavilla |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Ei saatavilla |
| Poistumisvaroitus | Ei saatavilla |
| Törmäysvaroitin | Ei saatavilla |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Ei saatavilla |
| Kaistanpito | Ei saatavilla |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Ei saatavilla |
| Ultraäänisensorit | Ei saatavilla |
| Kamerat | Ei saatavilla |
| Tutkasensorit | Ei saatavilla |
| LiDAR-sensorit | Ei saatavilla |
| ADAS-prosessorit |
|
| Akun bruttokapasiteetti | 14,5 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 10,5 kWh |
| Katodimateriaalit | LMO |
| Nimellisjännite | 300 V |
| Akun paino | 236 kg (520,3 lbs) |
| Akkupaketin kokoonpano | 80s |
| Akkutyyppi | Prismatic |
| Akun kemia | LMO |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 38,7 kW |
| Latausaika 0–100 % | 42 m 24 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 14,9 kW |
| Latausaika 10–100 % | 40 m 26 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 14,0 kW |
| Latausaika 10–80 % | 15 m 8 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 29,1 kW |
| Latausaika 10–90 % | 20 m 31 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 24,5 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Ei saatavilla |
| Manuaalinen akun lämmitys | Ei saatavilla |
| Sisätilaluokka | Toiminnallinen |
| Sisätilan laatu | Edullinen |
| Keskikonsolin muotoilu | Perinteinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Seduction
Sisätilan värit:
fi common.color.NotSet
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 4 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | N/A |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Tuntematon |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Ei saatavilla |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Ei saatavilla |
| Istuinlämmitys | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 12 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
145/65R15 / 175/55R15 165/50R16 / 195/45R16 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | Single-zone manual A/C:Driver |
| esilämmitys | Valinnainen ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Ei saatavilla |
| Avaimeton käynnistys | Ei saatavilla |
| Puhelin avaimena | Ei saatavilla |
| Hälytysjärjestelmä | Ei saatavilla |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | None |
| Vaihda lataustavoitetta | No |
| Näytä auton sijainti | No |
| Lukitse/avaa auto | No |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | No |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | No |
| Näytä ajohistoria | No |
| Aktivoi äänitorvi/valot | No |