| Model | Citroën C-Zero 14.5 kWh 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 |
|---|---|
| Startpris | ~kr154,517 (Storbritannien) |
| Karrosseritype | Hatchback |
| Verdenspremiere | fredag den 1. januar 2010 |
| Leveringsstart | oktober 2010 |
| Modelstatus | Udfaset |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 176 kWh/100km(0,4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 6 km (4 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 191 kWh/100km(0,3 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 5 km (3 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 251 kWh/100km(0,2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 4 km (2 miles) |
| Topfart | 130 kph (81 mph) |
| Spidseffekt | 49 kW (66,6 hp / 65,7 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 196 nm (144,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 15,9 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Type bagbremse | Tromlebremse |
| Forreste skivediameter | 257 mm (10,12") |
| Bageste skivediameter | 203 mm (7,99") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Tromlebremse |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Kun ét niveau |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (MacPherson/De Dion) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Torsionsbjælke |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 150 mm (5,91") |
| Længde | 3475 mm (136,8") |
| Højde | 1610 mm (63,4") |
| Bredde uden spejle | 1475 mm (58,1") |
| Bredde inkl. spejle | 1792 mm (70,6") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,35 / 2,09 m² (22,5 sq ft) |
| Akselafstand | 2550 mm (100,4") |
| Vendediameter | 9 meter (354,3") |
| Egenvægt | 1130 kg (2491,2 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 1450 kg (3196,7 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 320 kg (705,5 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 166 liter (5,9 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 860 liter (30,4 cu-ft) |
| HMI-type | Skærme med betjeningsarme og mange knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Ikke tilgængelig |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Ikke tilgængelig |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Unknown |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Unknown |
| Stemmevejledning | Unknown |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Ikke tilgængelig |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Ikke tilgængelig |
| Træthedsalarm | Ikke tilgængelig |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Vognbaneadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Vognbaneassistent | Ikke tilgængelig |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer | N/A |
| Kameraer | N/A |
| Radarsensorer | N/A |
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 14,5 kWh |
| Netto batterikapacitet | 10,5 kWh |
| Katodematerialer | LMO |
| Nominel spænding | 300 V |
| Batterivægt | 236 kg (520,3 lbs) |
| Pakkeopsætning | 80s |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | LMO |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 38,7 kW |
| Ladetid 0–100% | 42 m 24 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 14,9 kW |
| Ladetid 10–100% | 40 m 26 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 14,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 15 m 8 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 29,1 kW |
| Ladetid 10–90% | 20 m 31 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 24,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Budget |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Seduction
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 4 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion |
| Justering af sædehøjde | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 12 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
145/65R15 / 175/55R15 165/50R16 / 195/45R16 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Single-zone manual A/C:Driver |
| Forklimatisering | Valgfri funktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Ikke tilgængelig |
| Nøglefri start | Ikke tilgængelig |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Ikke tilgængelig |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | None |
| Skift opladningsmål | No |
| Se bilens placering | No |
| Lås/oplås bil | No |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | No |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | No |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | No |