| Model |
|
|---|---|
| Starting price |
£48,705
(United Kingdom)
A$68,748 (Australia) |
| Body type | Sedan |
| World premiere | Friday, May 20, 2022 |
| Delivery start | September 2023 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 520 km (323 miles) |
| WLTP consumption | 15.87 kWh/100km(3.9 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 18.5 kWh/100km(3.4 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 20 kWh/100km(3.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 412 km (256 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 359 km (223 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23.5 kWh/100km(2.6 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 351 km (218 miles) |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 390 kW (530.3 hp / 523.0 bhp) |
| Electrical torque output | 670 nm (494.5 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.8 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc |
| Rear brake type | Floating caliper disc |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Creep |
| Lift-up-regen levels | Normal / High |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 () |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 150 mm (5.91") |
| Length | 4800 mm (189.0") |
| Height | 1460 mm (57.5") |
| Width excluding mirrors | 1875 mm (73.8") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.219 / Unknown |
| Wheelbase | 2920 mm (115.0") |
| Turning circle | 12.3 meter (484.3") |
| Curb weight | 2185 kg (4817.1 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2631 kg (5800.4 lbs) |
| Max roof cargo | 0 kg (0.0 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 446 kg (983.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 402 liter (14.2 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 10.25" |
| Infotainment screen | Yes 15.6" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Unknown |
| Real time traffic | Unknown |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Unknown |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Not Available |
| Ultrasonic sensors | |
| Cameras | |
| Radar sensors | |
| Lidar sensors | |
| Battery gross | 85.4 kWh |
| Battery net | 82.5 kWh |
| Cathode Materials | |
| Nominal voltage | 569 V |
| Battery weight | 592 kg (1305.1 lbs) |
| Pack configuration | 178s1p |
| Battery type | |
| Battery chemistry | |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 150 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 4 m 51 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 76.3 kW |
| Charging time 10-100% | 59 m 21 s |
| Average charging speed 10-100% | 75.1 kW |
| Charging time 10-80% | 35 m 47 s |
| Average charging speed 10-80% | 96.8 kW |
| Charging time 10-90% | 45 m 24 s |
| Average charging speed 10-90% | 87.2 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | |
| Interior quality | en Interior.Quality.NotSet |
| Console design | en Interior.ConsoleDesign.NotSet |
| Interior design | |
| Storage | N/A |
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Unknown |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard driver, not available passenger |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Not Available |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
265/40R22 / 265/40R22 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Unknown |
| Camping mode | Unknown |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Unknown |
| Alarm system | Unknown |
| Dash cam | Unknown |
| Parking surveillance | Unknown |
| App name | BYD App |
| Change charging target | Unknown |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Unknown |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Unknown |
| Schedule charging | Unknown |
| See driving history | Unknown |
| Trigger horn/lights | Unknown |