| Model | |
|---|---|
| Starting price | ~$30,627 (Norway) |
| Body type | Crossover |
| World premiere | Tuesday, December 3, 2024 |
| Delivery start | April 2025 |
| Model status | Announced |
| WLTP range | 376-347 km (234-216 miles) |
| WLTP consumption | 11.60-12.56 kWh/100km (5.4-4.9 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 131-145 kWh/100km (0.5-0.4 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 16 kWh/100km(3.9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 272 km (169 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 208 km (129 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 190 km (118 miles) |
| Top speed | 160 kph (99 mph) |
| Peak power | 123.5 kW (167.9 hp / 165.6 bhp) |
| Electrical torque output | 290 nm (214.0 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 8 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | Only one level |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 129 mm (5.08") |
| Length | 4214 mm (165.9") |
| Height | 1555 mm (61.2") |
| Width excluding mirrors | 1805 mm (71.1") |
| Width including mirrors | 1930 mm (76.0") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 2588 mm (101.9") |
| Turning circle | 10.5 meter (413.4") |
| Curb weight | 1563 kg (3445.8 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2015 kg (4442.3 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 452 kg (996.5 lbs) |
| Max trailer weight braked | 750 kg (1653.5 lbs) |
| Trunk capacity | 574 liter (20.3 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1283 liter (45.3 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 12" |
| Infotainment screen | Yes 12.8" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE Technologies |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | No |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 46 kWh |
| Battery net | 43.6 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | — |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | — |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 100 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 19 m 36 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 32.9 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 8 m 40 s |
| Average charging speed 10-100% | 34.3 kW |
| Charging time 10-80% | 24 m 18 s |
| Average charging speed 10-80% | 75.3 kW |
| Charging time 10-90% | 33 m 17 s |
| Average charging speed 10-90% | 62.9 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Two tone interior
Interior colors:
Black
Seat colours: 2
Headliner colours: 1
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Standard feature |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Not Available |
| Paint colors | 10 |
| Wheel options | 3 |
| Wheel size (front/rear) |
215/55R17 / 215/55R17 215/50R18 / 215/50R18 225/40R19 / 225/40R19 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Single-Zone:Car |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Not Available |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | FordPass |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | No |