| Model | |
|---|---|
| Starting price | £87,350 |
| Body type | Sedan |
| World premiere | Wednesday, March 5, 2025 |
| Delivery start | March 2026 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 679 km (422 miles) |
| WLTP consumption | 15.02 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 17.3 kWh/100km(3.6 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 180 kph (112 mph) |
| Peak power | 500 kW (679.8 hp / 670.5 bhp) |
| Electrical torque output | 870 nm (642.1 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4.0 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Fixed caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 400 mm (15.75") |
| Rear disc diameter | 390 mm (15.35") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | Off / Low / High |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 177 mm (6.97") |
| Length | 5000 mm (196.9") |
| Height | 1549 mm (61.0") |
| Width excluding mirrors | 1942 mm (76.5") |
| Width including mirrors | 2120 mm (83.5") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.25 / Unknown |
| Wheelbase | 3102 mm (122.1") |
| Turning circle | 12 meter (472.4") |
| Curb weight | 2610 kg (5754.1 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 3070 kg (6768.2 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 460 kg (1014.1 lbs) |
| Max trailer weight braked | 2000 kg (4409.2 lbs) |
| Trunk capacity | 424 liter (15.0 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1427 liter (50.4 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 9" |
| Infotainment screen | Yes 14.5" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Standard feature |
| Headlight washers | Standard feature |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors |
|
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 106 kWh |
| Battery net | 102 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 800 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 350 kW |
| Charging time 0 - 100% | 55 m 23 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 110.5 kW |
| Charging time 10-100% | 51 m 34 s |
| Average charging speed 10-100% | 106.8 kW |
| Charging time 10-80% | 21 m 11 s |
| Average charging speed 10-80% | 202.2 kW |
| Charging time 10-90% | 31 m 29 s |
| Average charging speed 10-90% | 155.5 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | Premium |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
Dawn
Interior colors:
Beige
Black
Charcoal
Interior colors:
Beige
Black
Cardamom
Interior colors:
Brown
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 12 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Standard feature |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Optional feature |
| Massage function | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Standard feature, outer seats |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 8 |
| Wheel options | 3 |
| Wheel size (front/rear) |
245/45R21 / 275/40R21 255/40R22 / 285/35R22 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 4-zone:FrontRight FrontLeft SecondRowLeft SecondRowRight |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Volvo Cars |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | No |