| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr595,562 (Norge) |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | onsdag den 5. marts 2025 |
| Leveringsstart | marts 2026 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 679 km (422 miles) |
| WLTP-forbrug | 15,02 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 17,3 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 500 kW (679,8 hp / 670,5 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 870 nm (642,1 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,0 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Fast bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 400 mm (15,75") |
| Bageste skivediameter | 390 mm (15,35") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Off / Low / High |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 177 mm (6,97") |
| Længde | 5000 mm (196,9") |
| Højde | 1549 mm (61,0") |
| Bredde uden spejle | 1942 mm (76,5") |
| Bredde inkl. spejle | 2120 mm (83,5") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,25 / Unknown |
| Akselafstand | 3102 mm (122,1") |
| Vendediameter | 12 meter (472,4") |
| Egenvægt | 2610 kg (5754,1 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 3070 kg (6768,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 460 kg (1014,1 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 424 liter (15,0 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1427 liter (50,4 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 9" |
| Infotainment-skærm | Yes 14,5" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Standardfunktion |
| Forlygtevaskere | Standardfunktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 106 kWh |
| Netto batterikapacitet | 102 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | 800 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 350 kW |
| Ladetid 0–100% | 55 m 23 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 110,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 51 m 34 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 106,8 kW |
| Ladetid 10–80% | 21 m 11 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 202,2 kW |
| Ladetid 10–90% | 31 m 29 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 155,5 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Dawn
Interiørfarver:
Beige
Sort
Charcoal
Interiørfarver:
Beige
Sort
Cardamom
Interiørfarver:
Brun
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 12 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Ukendt |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Standardfunktion, ydersæder |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 8 |
| Fælgalternativer | 3 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/45R21 / 275/40R21 255/40R22 / 285/35R22 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 4-zone:FrontRight FrontLeft SecondRowLeft SecondRowRight |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Volvo Cars |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |