| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$6,972 (China) |
| Body type | Hatchback |
| World premiere | Sunday, February 1, 2026 |
| Delivery start | March 2026 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 301 km (187 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 101 kph (63 mph) |
| Peak power | 30 kW (40.8 hp / 40.2 bhp) |
| Electrical torque output | 85 nm (62.7 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Floating caliper disc |
| Rear brake type | Floating caliper disc |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Unknown |
| Rear disc type | Unknown |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | |
| Lift-up-regen levels | |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Torsion beam |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | mm (") |
| Length | 3268 mm (128.7") |
| Height | 1575 mm (62.0") |
| Width excluding mirrors | 1520 mm (59.8") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 2190 mm (86.2") |
| Turning circle | 9 meter (354.3") |
| Curb weight | 845 kg (1862.9 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 1160 kg (2557.4 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 315 kg (694.5 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 170 liter (6.0 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 838 liter (29.6 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Not Available |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Not Available |
| Apple CarPlay support | Optional feature |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | |
| Online map updates | Unknown |
| Real time traffic | Unknown |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Unknown |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Not Available |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Not Available |
| Electronic stability control | Optional feature |
| Blind spot monitoring | Not Available |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Not Available |
| Lane departure warning | Not Available |
| Lane keeping | Not Available |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Not Available |
| Ultrasonic sensors | |
| Cameras |
|
| Radar sensors | |
| Lidar sensors | |
| Battery gross | 25.1 kWh |
| Battery net | kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | |
| Battery weight | |
| Pack configuration | |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | |
| Charging time 0 - 100% | 0 m 0 s |
| Average charging speed 0 - 100% | |
| Charging time 10-100% | 0 m 0 s |
| Average charging speed 10-100% | |
| Charging time 10-80% | 0 m 0 s |
| Average charging speed 10-80% | |
| Charging time 10-90% | 0 m 0 s |
| Average charging speed 10-90% | |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Budget |
| Console design | Traditional console |
| Interior design |
Gray Fabric
Interior colors:
en common.color.NotSet
|
| Storage | N/A |
| Seating capacity | 2, 2) |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 4 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
155/70R13 / 155/70R13 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Single zone:Front |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Optional feature |
| Keyless go | Optional feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Not Available |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Ling OS |
| Change charging target | No |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | No |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | No |