| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | torsdag den 15. juni 2023 |
| Leveringsstart | oktober 2023 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 513-486 km (319-302 miles) / 394-372 km (245-231 miles) |
| WLTP-forbrug | 13,74-14,51 kWh/100km (4,5-4,3 mi/kWh )22,84-24,19 kWh/100km (2,7-2,6 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 21,5-22,7 kWh/100km (2,9-2,7 mi/kWh )21,8-23,1 kWh/100km (2,9-2,7 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 20 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 352 km (219 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 28 kWh/100km(2,2 mi/kWh )28 kWh/100km(2,2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 252 km (157 miles) / 321 km (200 miles) |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 480 kW (652,6 hp / 643,7 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 850 nm (627,3 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,5 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | ASM for og PMSM bag |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | |
| Lift-up-regenereringsniveauer | |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Air Suspension) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Luftfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Standardfunktion |
| Justerbar højde bagtil | Standardfunktion |
| Frihøjde | 147 - 204 mm (5,79" - 8,03") |
| Længde | 4854 mm (191,1") |
| Højde | 1703 mm (67,0") |
| Bredde uden spejle | 1995 mm (78,5") |
| Bredde inkl. spejle | 2271 mm (89,4") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,25 / Unknown |
| Akselafstand | 2915 mm (114,8") |
| Vendediameter | 12,4 meter (488,2") |
| Egenvægt | 2366 kg (5216,1 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2850 kg (6283,2 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 484 kg (1067,0 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1200 kg (2645,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 668 liter (23,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1430 liter (50,5 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 10,2" |
| Infotainment-skærm | Yes 12,8" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Standardfunktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Valgfri funktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Valgfri funktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 75 kWh / 100 kWh |
| Netto batterikapacitet | 70,5 kWh / 90 kWh |
| Katodematerialer | / |
| Nominel spænding | 386 V / 358 V |
| Batterivægt | 535 kg (1179,5 lbs) / 555 kg (1223,6 lbs) |
| Pakkeopsætning | 118s1p / 96s1p |
| Batteritype | / |
| Batterikemi | / |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 140 kW 180 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 8 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 61,5 kW / 77,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 4 m 43 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 58,8 kW / 73,4 kW |
| Ladetid 10–80% | 29 m 22 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 100,8 kW / 127,1 kW |
| Ladetid 10–90% | 40 m 47 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 82,9 kW / 116,8 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Flydende konsol |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 10 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Justerbar lårstøtte | Standardfunktion |
| Hukommelse | Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Valgfri funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Valgfri funktion, ydersæder |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Unknown |
| Campingtilstand | Unknown |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | NIO |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |