| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr222,022 (Kina) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | måndag 20 april 2026 |
| Leveransstart | maj 2026 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 630 km (392 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 240 kW (326,3 hp / 321,8 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 340 nm (250,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 5,9 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 298 mm (11,73") |
| Diameter bakre bromsskiva | 268 mm (10,55") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / Strong |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 175 mm (6,89") |
| Length | 4620 mm (181,9") |
| Height | 1630 mm (64,2") |
| Bredd exklusive speglar | 1860 mm (73,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2030 mm (79,9") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,29 / Unknown |
| Hjulbas | 2770 mm (109,1") |
| Svängradie | 10,7 meter (421,3") |
| Tjänstevikt | 1870 kg (4122,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | kg ( lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagevolym | 600 liter (21,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1460 liter (51,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes (2 Alternativ) 5" 5" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 12,8" 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Here Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 68,54 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 65 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 400 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 126s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 156 kW |
| Laddningstid 0-100% | 55 m 52 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 69,8 kW |
| Laddningstid 10-100% | 51 m 32 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 68,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 21 m 33 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 126,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 27 m 16 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 114,4 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Blå
Beige & Black
Interiörfärger:
Svart
Beige
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard passagerarsäte |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 4 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/50R18 / 235/50R18 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | BYD |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |