| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr141,847 (Kina) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | mandag den 20. april 2026 |
| Leveringsstart | maj 2026 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 630 km (392 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 240 kW (326,3 hp / 321,8 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 340 nm (250,9 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,9 s |
| Drivtype | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor på bagaksel |
| Motorteknologi | |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 298 mm (11,73") |
| Bageste skivediameter | 268 mm (10,55") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Standard / Strong |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Torsionsbjælke |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 175 mm (6,89") |
| Længde | 4620 mm (181,9") |
| Højde | 1630 mm (64,2") |
| Bredde uden spejle | 1860 mm (73,2") |
| Bredde inkl. spejle | 2030 mm (79,9") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,29 / Unknown |
| Akselafstand | 2770 mm (109,1") |
| Vendediameter | 10,7 meter (421,3") |
| Egenvægt | 1870 kg (4122,6 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | kg ( lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 600 liter (21,2 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1460 liter (51,6 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes (2 Muligheder) 5" 5" |
| Infotainment-skærm | Yes (2 Muligheder) 12,8" 15,6" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Here Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Ikke tilgængelig |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 68,54 kWh |
| Netto batterikapacitet | 65 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 400 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | 126s1p |
| Batteritype | Celle til pakke |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 156 kW |
| Ladetid 0–100% | 55 m 52 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 69,8 kW |
| Ladetid 10–100% | 51 m 32 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 68,1 kW |
| Ladetid 10–80% | 21 m 33 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 126,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 27 m 16 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 114,4 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Black
Interiørfarver:
Sort
Blå
Beige & Black
Interiørfarver:
Sort
Beige
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Standard passagersæde |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 4 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/50R18 / 235/50R18 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Valgfri funktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Standardfunktion |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | BYD |
| Skift opladningsmål | No |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |