| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr544,783 (Kina) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | fredag 15 september 2023 |
| Leveransstart | september 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 625 km (388 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 360 kW (489,5 hp / 482,8 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 600 nm (442,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,5 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | Två motorer på fram- och bakaxel |
| Motorteknik | ASM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | — |
| Lift-up-regen stopplägen | |
| Lift-up-regen-nivåer | |
| Frirullning | — |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | — |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Air Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 147 - 204 mm (5,79" - 8,03") |
| Length | 4850 mm (190,9") |
| Height | 1696 mm (66,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1995 mm (78,5") |
| Bredd inklusive speglar | 2160 mm (85,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,249 / Unknown |
| Hjulbas | 2915 mm (114,8") |
| Svängradie | 12,4 meter (488,2") |
| Tjänstevikt | 2300 kg (5070,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2850 kg (6283,2 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 550 kg (1212,5 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1200 kg (2645,5 lbs) |
| Bagagevolym | 668 liter (23,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1430 liter (50,5 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10,2" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,8" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Standardfunktion |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer |
|
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 75 kWh / 100 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 70,5 kWh / 90 kWh |
| Katodmaterial | / |
| Nominell spänning | 386 V / 358 V |
| Batterivikt | 535 kg (1179,5 lbs) / 555 kg (1223,6 lbs) |
| Paketkonfiguration | 118s1p / 96s1p |
| Batterityp | — / — |
| batterikemi | — / — |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 140 kW 180 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 8 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 61,5 kW / 77,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 4 m 43 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 58,8 kW / 73,4 kW |
| Laddningstid 10-80% | 29 m 22 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 100,8 kW / 127,1 kW |
| Laddningstid 10-90% | 40 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 82,9 kW / 116,8 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 10 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Valfri funktion, yttre säten |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Unknown |
| Campingläge | Unknown |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | NIO |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |