| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€46,407 (Kiina) |
| Kori | Coupé-SUV |
| Maailmanensi-ilta | perjantai 15. syyskuuta 2023 |
| Toimitusten aloitus | syyskuu 2023 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | 625 km (388 maili) |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| Huippunopeus | 200 km/h (124 mp/h) |
| Huipputeho | 360 kW (489,5 hv / 482,8 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 600 nm (442,8 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4,5 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Kaksi moottoria etu- ja takakselilla |
| Moottoritekniikka | ASM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru |
| Etulevyn halkaisija | |
| Takalevyn halkaisija | |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | — |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | |
| Rullaus-tila | — |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | — |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Air Suspension) |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | 147 - 204 mm (5,79" - 8,03") |
| Pituus | 4850 mm (190,9") |
| Korkeus | 1696 mm (66,8") |
| Leveys ilman peilejä | 1995 mm (78,5") |
| Leveys peileineen | 2160 mm (85,0") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,249 / Unknown |
| Akseliväli | 2915 mm (114,8") |
| Kääntösäde | 12,4 metri (488,2") |
| Omamassa | 2300 kg (5070,6 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2850 kg (6283,2 lbs) |
| Katon kuormaraja | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 550 kg (1212,5 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 1200 kg (2645,5 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 668 litra (23,6 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1430 litra (50,5 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Vakio-ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 10,2" |
| Infotainment-näyttö | Yes 12,8" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Ei saatavilla |
| Android Auto -tuki | Ei saatavilla |
| Karttapalvelu | HERE |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Vakio-ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Vakio-ominaisuus |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Valinnainen ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Ei saatavilla |
| Törmäysvaroitin | Valinnainen ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit |
|
| fi Sensors.Processors | — |
| Akun bruttokapasiteetti | 75 kWh / 100 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 70,5 kWh / 90 kWh |
| Katodimateriaalit | / |
| Nimellisjännite | 386 V / 358 V |
| Akun paino | 535 kg (1179,5 lbs) / 555 kg (1223,6 lbs) |
| Akkupaketin kokoonpano | 118s1p / 96s1p |
| Akkutyyppi | — / — |
| Akun kemia | — / — |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 140 kW 180 kW |
| Latausaika 0–100 % | 1 h 8 m 47 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 61,5 kW / 77,0 kW |
| Latausaika 10–100 % | 1 h 4 m 43 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 58,8 kW / 73,4 kW |
| Latausaika 10–80 % | 29 m 22 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 100,8 kW / 127,1 kW |
| Latausaika 10–90 % | 40 m 47 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 82,9 kW / 116,8 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Kuljettajakeskeinen |
| Sisätilan laatu | Premium |
| Keskikonsolin muotoilu | Leijuva konsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Standard
Sisätilan värit:
fi common.color.NotSet
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 10 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio-ominaisuus |
| Säädettävä reisituki | Vakio-ominaisuus |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Valinnainen ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 7 |
| Vannevalinnat | 2 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
255/50R20 / 255/50R20 255/45R21 / 255/45R21 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Unknown |
| Leirintätila | Unknown |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | NIO |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |