| Model | XPENG P7i 610 AWD MY2023 MY2024 |
|---|---|
| Startpris | ~kr441,152 (Kina) |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | fredag 10 mars 2023 |
| Leveransstart | april 2023 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 610 km (379 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 348 kW (473,1 hp / 466,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 757 nm (558,7 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,9 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | Två motorer på fram- och bakaxel |
| Motorteknik | ASM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | |
| Lift-up-regen-nivåer | |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | — |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 113 mm (4,45") |
| Length | 4888 mm (192,4") |
| Height | 1450 mm (57,1") |
| Bredd exklusive speglar | 1896 mm (74,6") |
| Bredd inklusive speglar | 2090 mm (82,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,236 / Unknown |
| Hjulbas | 2998 mm (118,0") |
| Svängradie | 11,7 meter (460,6") |
| Tjänstevikt | 2060 kg (4541,5 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2570 kg (5665,9 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 510 kg (1124,4 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 440 liter (15,5 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | |
| Head-up display | Unknown |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | Yes 10,25" |
| Infotainmentskärm | Yes 14,96" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Inte tillgänglig |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Unknown |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Unknown |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Unknown |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Unknown |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror | — |
| Radarsensorer | — |
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 86,2 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 82,7 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 400 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 200 kW |
| Laddningstid 0-100% | 54 m 28 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 91,1 kW |
| Laddningstid 10-100% | 49 m 40 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 89,9 kW |
| Laddningstid 10-80% | 21 m 54 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 158,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 27 m 56 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 142,1 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Unknown |
| Interiörkategori | — |
| Interiörkvalitet | sv Interior.Quality.NotSet |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign | |
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 14 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Okänd |
| Längdjusterbart nackstöd | Okänd |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Fällbara säten | Standard elektrisk funktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
245/45R19 / 245/45R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Unknown |
| Campingläge | Unknown |
| Airbags | Ej tillgängligt |
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Unknown |
| Larmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsövervakning | Unknown |
| App-namn | |
| Ändra laddningsmål | Unknown |
| Visa bilens plats | Unknown |
| Lås/lås upp bil | Unknown |
| Öppna/stäng fönster | Unknown |
| Förkonditionering (start/stopp) | Unknown |
| Fjärrparkering | Unknown |
| Schemalägg laddning | Unknown |
| Se körhistorik | Unknown |
| Aktivera signalhorn/ljus | Unknown |