| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | tisdag 19 november 2019 |
| Leveransstart | maj 2020 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 374-344 km (232-214 miles) |
| WLTP-förbrukning | 22,99-25,00 kWh/100km (2,7-2,5 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 26,1-28,4 kWh/100km (2,4-2,2 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 453 km (282 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 24,5 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 351 km (218 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25,5 kWh/100km(2,4 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 337 km (209 miles) |
| Toppfart | 200 km/h (124 mph) |
| Toppeffekt | 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) (370 kW (503,1 hp / 496,2 bhp) Med boost) |
| Elektriskt vridmoment | 561 nm (414,0 ft-lb) (973 nm (718,1 ft-lb) Med boost) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,6 s (4,5 s Med boost) |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och två motorer på bakaxeln |
| Motorteknik | ASM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 400 mm (15,75") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Low / Mid / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Adaptive Air Suspension Sport) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 152 - 248 mm (5,98" - 9,76") |
| Length | 4901 mm (193,0") |
| Height | 1629 mm (64,1") |
| Bredd exklusive speglar | 1935 mm (76,2") |
| Bredd inklusive speglar | 2189 mm (86,2") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / 2,71 m² (29,2 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2927 mm (115,2") |
| Svängradie | 11,6 meter (456,7") |
| Tjänstevikt | 2655 kg (5853,3 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3280 kg (7231,2 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 625 kg (1377,9 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1800 kg (3968,3 lbs) |
| Bagagevolym | 555 liter (19,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1594 liter (56,3 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 10,1" 8,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Valfri funktion |
| Android Auto-stöd | Valfri funktion |
| Kartleverantör | Here Technologies |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Valfri funktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Standardfunktion |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Valfri funktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Valfri funktion |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| Bruttobatterikapacitet | 95 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 86 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 396 V |
| Batterivikt | 700 kg (1543,2 lbs) |
| Paketkonfiguration | 108s4p |
| Batterityp | Cell till batterimodul |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 150 kW |
| Laddningstid 0-100% | 45 m 17 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 113,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 40 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 114,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 26 m 33 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 136,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 32 m 19 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 127,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 3 (s-line sport, s sport, multicontour) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 2, 2, 14 |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standardfunktion, valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion / Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Valfri funktion / Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Justerbart lårstöd | Standardfunktion / Standardfunktion / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Okänd / Okänd / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Inte tillgänglig / Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 61 |
| Fälgalternativ | 4 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
285/45R20 / 285/45R20 285/40R21 / 285/40R21 285/35R22 / 285/35R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (2-zone, 4-zone) |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow/4-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Valfri funktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Audi |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |