| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | söndag 1 januari 2023 |
| Leveransstart | april 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 402-396 km (250-246 miles) |
| WLTP-förbrukning | 12,64-12,83 kWh/100km (4,9-4,8 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15,4-15,6 kWh/100km (4,0-4,0 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 203 km (126 miles) |
| Toppfart | 150 km/h (93 mph) |
| Toppeffekt | 115 kW (156,4 hp / 154,2 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 260 nm (191,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 9 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 330 mm (12,99") |
| Diameter bakre bromsskiva | Trumbroms |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 170 mm (6,69") |
| Length | 4118 mm (162,1") |
| Height | 1534 mm (60,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1802 mm (70,9") |
| Bredd inklusive speglar | 1988 mm (78,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | Unknown / Unknown |
| Hjulbas | 2558 mm (100,7") |
| Svängradie | 10,7 meter (421,3") |
| Tjänstevikt | 1550 kg (3417,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2008 kg (4426,9 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 458 kg (1009,7 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 350 liter (12,4 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1050 liter (37,1 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Valfri funktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| sv Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 54 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 50,8 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 377 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 102s1p |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 100 kW |
| Laddningstid 0-100% | 58 m 14 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 52,3 kW |
| Laddningstid 10-100% | 53 m 41 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 51,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 29 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 72,4 kW |
| Laddningstid 10-90% | 40 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 60,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Grå
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Valfri funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 5 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
215/60R17 / 215/60R17 215/55R18 / 215/55R18 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Single Zone:Driver |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MyDS |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |