| Model | |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Hyperbil |
| Världspremiär | tisdag 1 juni 2021 |
| Leveransstart | januari 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 490 km (304 miles) |
| WLTP-förbrukning | 21,80 kWh/100km(2,9 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 30 kWh/100km(2,1 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 562 km (349 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 445 km (277 miles) |
| Toppfart | 412 km/h (256 mph) |
| Toppeffekt | 1400 kW (1903,5 hp / 1877,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 2340 nm (1726,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 1,81 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | Två motorer på fram- och bakaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Diameter bakre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Typ av främre bromsskiva | Keramisk |
| Typ av bakre skiva | Keramisk |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Rimac Adaptive Suspension) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 120 - 135 mm (4,72" - 5,31") |
| Length | 4745 mm (186,8") |
| Height | 1240 mm (48,8") |
| Bredd exklusive speglar | 2052 mm (80,8") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,3 / Unknown |
| Hjulbas | 2745 mm (108,1") |
| Svängradie | Unknown |
| Tjänstevikt | 2300 kg (5070,6 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2550 kg (5621,8 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 250 kg (551,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 100 liter (3,5 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | Skärmar med spakar och många knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Inte tillgänglig |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 13,8" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Google Maps |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | No |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Inte tillgänglig |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Inte tillgänglig |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Inte tillgänglig |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Inte tillgänglig |
| Filbytesvarning | Inte tillgänglig |
| Filhållning | Inte tillgänglig |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Inte tillgänglig |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer | Ej tillgängligt |
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 120 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 106,8 kWh |
| Katodmaterial | LMNO |
| Nominell spänning | 630 V |
| Batterivikt | 727 kg (1602,8 lbs) |
| Paketkonfiguration | 174s40p |
| Batterityp | Cylindrisk |
| batterikemi | LMNO |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 500 kW |
| Laddningstid 0-100% | 34 m 31 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 185,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 32 m 24 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 178,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 16 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 268,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 22 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 226,8 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | Traditionell konsol |
| Interiördesign |
100% Customizable
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 2 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Unknown |
| Värmesäten | Unknown |
| Sätesventilation | Unknown |
| Massagefunktion | Unknown |
| Elektrisk ländryggsjustering | Unknown |
| Fällbara säten | Unknown |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
275/35R20 / 315/35R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 1 zone:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Rimac |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |