| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr391,207 (Norge) |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | tisdag 1 oktober 2024 |
| Leveransstart | mars 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 440 km (274 miles) |
| WLTP-förbrukning | 17,27 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 20,2 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 570 km (354 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 18 km (11 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 362 km (225 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 330 km (205 miles) |
| Toppfart | 204 km/h (127 mph) |
| Toppeffekt | 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 620 nm (457,6 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,9 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge eller Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 160 mm (6,30") |
| Length | 4725 mm (186,0") |
| Height | 1653 mm (65,1") |
| Bredd exklusive speglar | 1900 mm (74,8") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | Unknown / Unknown |
| Hjulbas | 2900 mm (114,2") |
| Svängradie | Unknown |
| Tjänstevikt | 2227 kg (4909,7 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2602 kg (5736,4 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 375 kg (826,7 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1700 kg (3747,9 lbs) |
| Bagagevolym | 527 liter (18,6 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1400 liter (49,4 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Standardfunktion |
| Digital förardisplay | Yes 6" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,4" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Baidu |
| Online kartuppdateringar | No |
| Trafik i realtid | No |
| Ruttplanering med laddningsplanering | No |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | No |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 77 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 76 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 350 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | — |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 100 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 12 m 34 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 62,8 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 6 m 29 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 61,7 kW |
| Laddningstid 10-80% | 38 m 27 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 83,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 48 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 75,1 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Chenxing
Interiörfärger:
Svart
Vit
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Night
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Gaia
Interiörfärger:
Svart
Vit
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Inte tillgänglig |
| Lackfärger | 7 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
255/45R20 / 255/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Inte tillgänglig |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Standardfunktion |
| App-namn | Voyah |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |