| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr249,938 (Norge) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | tirsdag den 1. oktober 2024 |
| Leveringsstart | marts 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 440 km (274 miles) |
| WLTP-forbrug | 17,27 kWh/100km(3,6 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 20,2 kWh/100km(3,1 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 570 km (354 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 18 km (11 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 362 km (225 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 330 km (205 miles) |
| Topfart | 204 kph (127 mph) |
| Spidseffekt | 320 kW (435,1 hp / 429,1 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 620 nm (457,6 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,9 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Bageste skivediameter | 350 mm (13,78") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Creep eller Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Kun ét niveau |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 160 mm (6,30") |
| Længde | 4725 mm (186,0") |
| Højde | 1653 mm (65,1") |
| Bredde uden spejle | 1900 mm (74,8") |
| Bredde inkl. spejle | mm (") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | Unknown / Unknown |
| Akselafstand | 2900 mm (114,2") |
| Vendediameter | Unknown |
| Egenvægt | 2227 kg (4909,7 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2602 kg (5736,4 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 375 kg (826,7 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1700 kg (3747,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 527 liter (18,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1400 liter (49,4 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Standardfunktion |
| Digitalt førerdisplay | Yes 6" |
| Infotainment-skærm | Yes 15,4" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Baidu |
| Opdateringer af onlinekort | No |
| Trafik i realtid | No |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | No |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | No |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Ikke tilgængelig |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Ikke tilgængelig |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 77 kWh |
| Netto batterikapacitet | 76 kWh |
| Katodematerialer | LFP |
| Nominel spænding | 350 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | LFP |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 100 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 12 m 34 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 62,8 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 6 m 29 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 61,7 kW |
| Ladetid 10–80% | 38 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 83,0 kW |
| Ladetid 10–90% | 48 m 36 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 75,1 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Todelt midterkonsol |
| Interiørdesign |
Chenxing
Interiørfarver:
Sort
Hvid
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Night
Interiørfarver:
Sort
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Gaia
Interiørfarver:
Sort
Hvid
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
255/45R20 / 255/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Ikke tilgængelig |
| Alarmsystem | Ikke tilgængelig |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Standardfunktion |
| Appnavn | Voyah |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | Yes |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | No |
| Aktiver horn/lygter | Yes |