| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | SUV |
| Världspremiär | torsdag 14 april 2022 |
| Leveransstart | januari 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 672-540 km (418-336 miles) |
| WLTP-förbrukning | 16,13-20,07 kWh/100km (3,9-3,1 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,2-22,9 kWh/100km (3,4-2,7 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 434 km (270 miles) |
| Toppfart | 210 km/h (131 mph) |
| Toppeffekt | 265 kW (360,3 hp / 355,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 568 nm (419,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 6,7 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | 415 mm (16,34") |
| Diameter bakre bromsskiva | 378 mm (14,88") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (AIRMATIC) |
| Fjädringstyp fram | Multilänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Luftfjäder |
| Fjädertyp bak | Luftfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Valfri funktion |
| Adaptiv dämpning bak | Valfri funktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 181 - 206 mm (7,13" - 8,11") |
| Length | 5125 mm (201,8") |
| Height | 1718 mm (67,6") |
| Bredd exklusive speglar | 1959 mm (77,1") |
| Bredd inklusive speglar | 2157 mm (84,9") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,288 / Unknown |
| Hjulbas | 3210 mm (126,4") |
| Svängradie | 11 meter (433,1") |
| Tjänstevikt | 2620 kg (5776,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3265 kg (7198,1 lbs) |
| Max taklast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 645 kg (1422,0 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagevolym | 645 liter (22,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 2100 liter (74,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med begränsade knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Valfri funktion |
| Gesterstyrning | Valfri funktion |
| Digital förardisplay | Yes (2 Alternativ) 12,3" 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes (2 Alternativ) 12,8" 17,7" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Valfri funktion |
| Android Auto-stöd | Valfri funktion |
| Kartleverantör | HERE Maps |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Yes |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Standardfunktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Valfri funktion |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer | |
| Kameror | |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | |
| Bruttobatterikapacitet | 120 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 108,4 kWh |
| Katodmaterial | NMC811 |
| Nominell spänning | 396 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | 108s4p |
| Batterityp | |
| batterikemi | NMC811 |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 200 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 23 m 47 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 77,6 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 19 m 51 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 73,3 kW |
| Laddningstid 10-80% | 30 m 27 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 149,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 39 m 20 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 132,3 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Unknown |
| Interiörkategori | Förarfokuserad |
| Interiörkvalitet | Lyx |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Standard |
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | 5, 7) |
| Alternativ för framsäten | 2 (standard, multicontour) |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8, 12 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Minnesfunktion | Standardfunktion / Standardfunktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion / Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig / Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standard elektrisk funktion |
| Lackfärger | 9 |
| Fälgalternativ | 4 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/45R21 / 265/45R21 265/40R22 / 295/40R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (THERMOTRONIC, THERMATIC) |
| Klimatzoner | THERMOTRONIC:LeftFirstRow RightFirstRow/THERMATIC:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Valfri funktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Mercedes me |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | Yes |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |