| Model | Volvo C40 Recharge Single Motor |
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | onsdag 18 maj 2022 |
| Leveransstart | augusti 2022 |
| Modellstatus | Utgående |
| WLTP-räckvidd | 478-466 km (297-290 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,81-14,16 kWh/100km (4,5-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,8-17,3 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 28 kWh/100km(2,2 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 236 km (147 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 175 kW (237,9 hp / 234,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 420 nm (310,0 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 7,3 s |
| Drivtyp | RWD |
| Motorkonfiguration | En motor bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Off / On / Auto |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | |
| Fjädringstyp bak | |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 175 mm (6,89") |
| Length | 4440 mm (174,8") |
| Height | 1596 mm (62,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1873 mm (73,7") |
| Bredd inklusive speglar | 2034 mm (80,1") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,329 / 2,56 m² (27,6 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2702 mm (106,4") |
| Svängradie | 11,4 meter (448,8") |
| Tjänstevikt | 1990 kg (4387,2 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2460 kg (5423,4 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 470 kg (1036,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagevolym | 419 liter (14,8 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1205 liter (42,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Unknown |
| Gesterstyrning | Unknown |
| Digital förardisplay | Yes 12" |
| Infotainmentskärm | Yes 9" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | Google Maps |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Unknown |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | |
| Bruttobatterikapacitet | 69 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 66 kWh |
| Katodmaterial | |
| Nominell spänning | 355 V |
| Batterivikt | |
| Paketkonfiguration | 96s3p |
| Batterityp | |
| batterikemi | |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 150 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 26 m 40 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 45,7 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 21 m 55 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 43,5 kW |
| Laddningstid 10-80% | 32 m 31 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 85,2 kW |
| Laddningstid 10-90% | 51 m 30 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 61,5 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Premium |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Charcoal Nordico
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 2 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk förare, standard manuell passagerare |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk förare, standard manuell passagerare |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 9 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/50R19 / 235/50R19 235/45R20 / 235/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone automatic climate control:Driver Passenger |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Inte tillgänglig |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Volvo Cars |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |