| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr477,293 (Norge) |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | måndag 10 februari 2025 |
| Leveransstart | juni 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 427 km (265 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,99 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 16,7-17,3 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | 265 miles (426 km) |
| EPA-förbrukning | 4,1 mi/kWh (15,0 kWh/100km) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 356 km (221 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 278 km (173 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 267 km (166 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 315 kW (428,3 hp / 422,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 543 nm (400,7 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,6 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 345 mm (13,58") |
| Diameter bakre bromsskiva | 333 mm (13,11") |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Endast en nivå |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 190 mm (7,48") |
| Length | 4233 mm (166,7") |
| Height | 1549 mm (61,0") |
| Bredd exklusive speglar | 1837 mm (72,3") |
| Bredd inklusive speglar | 2032 mm (80,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,28 / 2,43 m² (26,2 kvadratfot) |
| Hjulbas | 2650 mm (104,3") |
| Svängradie | 10,6 meter (417,3") |
| Tjänstevikt | 1869 kg (4120,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2338 kg (5154,4 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 469 kg (1034,0 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagevolym | 318 liter (11,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 904 liter (31,9 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | Yes 12,3" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Inte tillgänglig |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Standardfunktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 69 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 64 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | — |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 153 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 12 m 44 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 52,8 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 2 m 5 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 55,7 kW |
| Laddningstid 10-80% | 29 m 32 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 91,0 kW |
| Laddningstid 10-90% | 41 m 59 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 73,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Standardfunktion |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Minimalistisk |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Flytande konsol |
| Interiördesign |
Indigo
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Pine
Interiörfärger:
sv common.color.NotSet
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Valfri elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Okänd |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 4 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/50R19 / 235/50R19 235/45R20 / 235/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 2 (, ) |
| Klimatzoner | :Car/:FrontRight FrontLeft |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | Volvo EX30 |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | No |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | No |