| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr304,938 (Norge) |
| Karrosseritype | Crossover |
| Verdenspremiere | mandag den 10. februar 2025 |
| Leveringsstart | juni 2025 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 427 km (265 miles) |
| WLTP-forbrug | 14,99 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 16,7-17,3 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | 265 miles (426 km) |
| EPA-forbrug | 4,1 mi/kWh (15,0 kWh/100km) |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 18 kWh/100km(3,5 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 356 km (221 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 278 km (173 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 267 km (166 miles) |
| Topfart | 180 kph (112 mph) |
| Spidseffekt | 315 kW (428,3 hp / 422,4 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 543 nm (400,7 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,6 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Bageste skivediameter | 333 mm (13,11") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Creep |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Kun ét niveau |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 190 mm (7,48") |
| Længde | 4233 mm (166,7") |
| Højde | 1549 mm (61,0") |
| Bredde uden spejle | 1837 mm (72,3") |
| Bredde inkl. spejle | 2032 mm (80,0") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,28 / 2,43 m² (26,2 sq ft) |
| Akselafstand | 2650 mm (104,3") |
| Vendediameter | 10,6 meter (417,3") |
| Egenvægt | 1869 kg (4120,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2338 kg (5154,4 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 469 kg (1034,0 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1600 kg (3527,4 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 318 liter (11,2 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 904 liter (31,9 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | Yes 12,3" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 69 kWh |
| Netto batterikapacitet | 64 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 153 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 12 m 44 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 52,8 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 2 m 5 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 55,7 kW |
| Ladetid 10–80% | 29 m 32 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 91,0 kW |
| Ladetid 10–90% | 41 m 59 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 73,2 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | Flydende konsol |
| Interiørdesign |
Indigo
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
Pine
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
Sædefarver: 1
Farver til loftsbeklædning: 1
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædepudevinkel | Valgfri elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ukendt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 4 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
235/50R19 / 235/50R19 235/45R20 / 235/45R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (, ) |
| Klimazoner | :Car/:FrontRight FrontLeft |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Valgfri funktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Volvo EX30 |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | No |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | No |