| Model | YangWang U7 EV 5-seat Luxury MY2025 MY2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr1,001,304 (Kina) |
| Karossform | Sedan |
| Världspremiär | torsdag 25 april 2024 |
| Leveransstart | juni 2025 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | 800 km (497 miles) |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | |
| Toppfart | 270 km/h (168 mph) |
| Toppeffekt | 960 kW (1305,2 hp / 1287,4 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 1680 nm (1239,8 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3,5 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | Två motorer på fram- och bakaxel |
| Motorteknik | |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Fast bromsoksskiva (6 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Diameter bakre bromsskiva | 390 mm (15,35") |
| Typ av främre bromsskiva | Keramisk |
| Typ av bakre skiva | Keramisk |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 () |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Standardfunktion |
| Adaptiv dämpning bak | Standardfunktion |
| Justerbar höjd fram | Standardfunktion |
| Justerbar höjd bak | Standardfunktion |
| Markfrigång | 120 mm (4,72") |
| Length | 5265 mm (207,3") |
| Height | 1517 mm (59,7") |
| Bredd exklusive speglar | 1998 mm (78,7") |
| Bredd inklusive speglar | 2180 mm (85,8") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,4 / Unknown |
| Hjulbas | 3160 mm (124,4") |
| Svängradie | 9,7 meter (381,9") |
| Tjänstevikt | 3095 kg (6823,3 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2625 kg (5787,1 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | −470 kg (−1036,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | Ej tillgängligt |
| Bagagevolym | 200 liter (7,1 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| HMI-typ | |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Unknown |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10" |
| Infotainmentskärm | Yes 11" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Unknown |
| Trafik i realtid | Unknown |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Unknown |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Unknown |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Inte tillgänglig |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Unknown |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Unknown |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Unknown |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Unknown |
| Trötthetsvarning | Unknown |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Unknown |
| Övervakning av döda vinkeln | Unknown |
| Utstigningsvarning | Unknown |
| Framkollisionsvarning | Unknown |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror | — |
| Radarsensorer | — |
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 135,5 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 129 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 800 V |
| Batterivikt | 903 kg (1990,8 lbs) |
| Paketkonfiguration | — |
| Batterityp | Prismatisk |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 500 kW |
| Laddningstid 0-100% | 44 m 8 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 175,3 kW |
| Laddningstid 10-100% | 40 m 27 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 172,2 kW |
| Laddningstid 10-80% | 15 m 0 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 360,9 kW |
| Laddningstid 10-90% | 19 m 56 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 310,4 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Unknown |
| Manuell batteriuppvärmning | Unknown |
| Interiörkategori | — |
| Interiörkvalitet | sv Interior.Quality.NotSet |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign | |
| Förvaring | Ej tillgängligt |
| Antal säten | 2 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 6 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Unknown |
| Värmesäten | Unknown |
| Sätesventilation | Unknown |
| Massagefunktion | Unknown |
| Elektrisk ländryggsjustering | Unknown |
| Fällbara säten | Unknown |
| Lackfärger | 5 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
275/35R21 / 325/30R21 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | :Car |
| Förkonditionering | Unknown |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags | Ej tillgängligt |
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Unknown |
| Larmsystem | Unknown |
| Dashcam | Unknown |
| Parkeringsövervakning | Unknown |
| App-namn | |
| Ändra laddningsmål | Unknown |
| Visa bilens plats | Unknown |
| Lås/lås upp bil | Unknown |
| Öppna/stäng fönster | Unknown |
| Förkonditionering (start/stopp) | Unknown |
| Fjärrparkering | Unknown |
| Schemalägg laddning | Unknown |
| Se körhistorik | Unknown |
| Aktivera signalhorn/ljus | Unknown |