| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr562,304 (Tyskland) |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | måndag 17 oktober 2022 |
| Leveransstart | oktober 2023 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 625-622 km (388-387 miles) |
| WLTP-förbrukning | 13,92-13,99 kWh/100km (4,5-4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 18,1-18,5 kWh/100km (3,4-3,4 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 512 km (318 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 414 km (257 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 378 km (235 miles) |
| Toppfart | 170 km/h (106 mph) |
| Toppeffekt | 160 kW (217,5 hp / 214,6 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 300 nm (221,4 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 8,4 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | WRSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Trumbroms |
| Diameter främre bromsskiva | 330 mm (12,99") |
| Diameter bakre bromsskiva | Trumbroms |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Trumbroms |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D1 / D2 / D3 / B |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Torsionsbalk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 180 mm (7,09") |
| Length | 4470 mm (176,0") |
| Height | 1571 mm (61,9") |
| Bredd exklusive speglar | 1864 mm (73,4") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,297 / Unknown |
| Hjulbas | 2785 mm (109,6") |
| Svängradie | 10,8 meter (425,2") |
| Tjänstevikt | 1842 kg (4060,9 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2400 kg (5291,1 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 558 kg (1230,2 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagevolym | 545 liter (19,2 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1490 liter (52,6 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Valfri funktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 12,3" |
| Infotainmentskärm | Yes 12,3" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Google Maps |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Valfri funktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Inte tillgänglig |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Valfri funktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer |
|
| Bruttobatterikapacitet | 91 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 87 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | 350 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 96S2P |
| Batterityp | Pouch |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 130 kW |
| Laddningstid 0-100% | 1 h 14 m 21 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 70,2 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 10 m 8 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 67,0 kW |
| Laddningstid 10-80% | 38 m 10 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 95,7 kW |
| Laddningstid 10-90% | 50 m 12 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 83,2 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Svart
Grå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Valfri funktion |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion, yttre säten |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion, yttre säten |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
235/55R19 / 235/55R19 255/45R20 / 255/45R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Valfri funktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | My Renault |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |