| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr739,076 (USA) |
| Karossform | Pickup |
| Världspremiär | onsdag 19 maj 2021 |
| Leveransstart | maj 2022 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | |
| WLTP-förbrukning | |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | |
| EPA-räckvidd | 320-300 miles (515-483 km) |
| EPA-förbrukning | 2,525,2-2,3 mi/kWh (25,2-26,9 kWh/100km ) |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 28 kWh/100km(2,2 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 464 km (288 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 28,7 kWh/100km(2,2 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 453 km (282 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 33 kWh/100km(1,9 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 394 km (245 miles) |
| Toppfart | 180 km/h (112 mph) |
| Toppeffekt | 433 kW (588,7 hp / 580,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 1050 nm (774,9 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,2 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva (4 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | 356 mm (14,02") |
| Diameter bakre bromsskiva | 350 mm (13,78") |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Ventilerat gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Hold-läge eller Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | D / D+ |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 226 mm (8,90") |
| Length | 5915 mm (232,9") |
| Height | 2004 mm (78,9") |
| Bredd exklusive speglar | 2032 mm (80,0") |
| Bredd inklusive speglar | 2032 mm (80,0") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,4 / 3,73 m² (40,1 kvadratfot) |
| Hjulbas | 3683 mm (145,0") |
| Svängradie | 14,5 meter (570,9") |
| Tjänstevikt | 2988 kg (6587,4 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 3878 kg (8549,5 lbs) |
| Max taklast | |
| Maximal last inklusive förarvikt | 890 kg (1962,1 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 4536 kg (10000,2 lbs) |
| Bagagevolym | |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | |
| Flakvolym | 1495 liter (52,8 kubikfot) |
| Flaklängd | 1704 mm (67,1") |
| Flakbredd | 1285 mm (50,6") |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | No |
| Infotainmentskärm | No |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | HERE |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Inte tillgänglig |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Valfri funktion |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Valfri funktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Valfri funktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| sv Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 150 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 130 kWh |
| Katodmaterial | NMC |
| Nominell spänning | — |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 96s2p |
| Batterityp | — |
| batterikemi | NMC |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 155 kW |
| Laddningstid 0-100% | 2 h 11 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 59,2 kW |
| Laddningstid 10-100% | 2 h 6 m 6 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 55,7 kW |
| Laddningstid 10-80% | 49 m 48 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 109,6 kW |
| Laddningstid 10-90% | 1 h 6 m 36 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 93,7 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | — |
| Interiördesign |
Standard
Interiörfärger:
Grå
Svart
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standardfunktion, valfri elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Valfri funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Okänd |
| Elektrisk ländryggsjustering | Valfri elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Valfri funktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Inte tillgänglig |
| Värmesäten | Valfri funktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion, yttre säten |
| Lackfärger | 6 |
| Fälgalternativ | 3 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/70R18 / 265/70R18 275/60R20 / 275/60R20 285/45R22 / 285/45R22 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | Dual-zone automatic climate control:Driver FrontPassenger |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Valfri funktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | FordPass |
| Ändra laddningsmål | Yes |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | Yes |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |