| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr692,597 (Tyskland) |
| Karossform | Coupé-SUV |
| Världspremiär | måndag 14 oktober 2024 |
| Leveransstart | december 2024 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 502 km (312 miles) |
| WLTP-förbrukning | 18,19 kWh/100km(3,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 21,9 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 435 km (270 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 24 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 380 km (236 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 24,5 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 373 km (232 miles) |
| Toppfart | 215 km/h (134 mph) |
| Toppeffekt | 390 kW (530,3 hp / 523,0 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 690 nm (509,2 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4,5 s |
| Drivtyp | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på framaxeln och en på bakaxeln |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Fast bromsoksskiva |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Ventilerat gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Creep-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | Standard / High |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (standard) |
| Fjädringstyp fram | Dubbel triangellänk |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 140 mm (5,51") |
| Length | 4830 mm (190,2") |
| Height | 1620 mm (63,8") |
| Bredd exklusive speglar | 1875 mm (73,8") |
| Bredd inklusive speglar | mm (") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | 0,219 / Unknown |
| Hjulbas | 2930 mm (115,4") |
| Svängradie | 12,3 meter (484,3") |
| Tjänstevikt | 2450 kg (5401,3 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2845 kg (6272,1 lbs) |
| Max taklast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 395 kg (870,8 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagevolym | 520 liter (18,4 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 1789 liter (63,2 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och begränsade knappar |
| Head-up display | Standardfunktion |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10,25" |
| Infotainmentskärm | Yes 15,6" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | Telenav |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | No |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Yes |
| Satellitkarta | No |
| Röststyrd | Yes |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Inte tillgänglig |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Standardfunktion |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Standardfunktion |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer | — |
| Kameror | — |
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 93 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 91,3 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 569 V |
| Batterivikt | 592 kg (1305,1 lbs) |
| Paketkonfiguration | 178s1p |
| Batterityp | Cell-to-Body (CTB) |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 230 kW |
| Laddningstid 0-100% | 47 m 14 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 116,0 kW |
| Laddningstid 10-100% | 42 m 34 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 115,8 kW |
| Laddningstid 10-80% | 23 m 26 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 163,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 30 m 0 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 146,0 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Inte tillgänglig |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Hög kvalitet |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
Tahiti Blue
Interiörfärger:
Svart
Blå
Sätesfärger: 1
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | 8 |
| Justerbart sitsdjup | Standard elektrisk funktion |
| Säteshöjdsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering av sitsdynans vinkel | Standard elektrisk funktion |
| Höjdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Standard elektrisk förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Minnesfunktion | Standard förare, passagerarsäte inte tillgängligt |
| Elektrisk ländryggsjustering | Standard elektrisk funktion |
| Sätesventilation | Standardfunktion |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Standardfunktion, yttre säten |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 4 |
| Fälgalternativ | 1 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
265/40R20 / 265/40R20 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | BYD |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | No |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | No |
| Se körhistorik | No |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |