| Model | Mini Aceman SE 2025 2026 |
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€42,686 (Yhdistynyt kuningaskunta) |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | keskiviikko 24. huhtikuuta 2024 |
| Toimitusten aloitus | lokakuu 2024 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 406-382 km (252-237 maili) |
| WLTP-kulutus | 12,12-12,88 kWh/100km (5,1-4,8 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 149-158 kWh/100km (0,4-0,4 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | |
| EPA-kulutus | |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | |
| Huippunopeus | 170 km/h (106 mp/h) |
| Huipputeho | 160 kW (217,5 hv / 214,6 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 330 nm (243,5 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7,1 s |
| Vetotapa | FWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru |
| Etulevyn halkaisija | |
| Takalevyn halkaisija | |
| Etujarrulevyn tyyppi | Tuuletettu valurautalevy |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | D / B |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Standard Suspension) |
| Etujousitus | MacPherson-joustintuki |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Ei saatavilla |
| Mukautuva takainen vaimennus | Ei saatavilla |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | mm (") |
| Pituus | 4079 mm (160,6") |
| Korkeus | 1514 mm (59,6") |
| Leveys ilman peilejä | 1754 mm (69,1") |
| Leveys peileineen | 2049 mm (80,7") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,28 / Unknown |
| Akseliväli | 2606 mm (102,6") |
| Kääntösäde | 11 metri (433,1") |
| Omamassa | 1785 kg (3935,2 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2055 kg (4530,5 lbs) |
| Katon kuormaraja | |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 270 kg (595,2 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | Ei saatavilla |
| Tavaratilan tilavuus | 300 litra (10,6 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 1005 litra (35,5 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttöpainotteinen, rajoitetuilla painikkeilla |
| Head-up-näyttö | Valinnainen ominaisuus |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | No |
| Infotainment-näyttö | Yes 9,4" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | HERE |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Yes |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Ei saatavilla |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Valinnainen ominaisuus |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Valinnainen ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Ei saatavilla |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Valinnainen ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit | Ei saatavilla |
| LiDAR-sensorit | Ei saatavilla |
| fi Sensors.Processors |
|
| Akun bruttokapasiteetti | 54,2 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 49,2 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 360 V |
| Akun paino | — |
| Akkupaketin kokoonpano | — |
| Akkutyyppi | — |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 95 kW |
| Latausaika 0–100 % | 1 h 17 m 42 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 38,0 kW |
| Latausaika 10–100 % | 1 h 13 m 51 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 36,0 kW |
| Latausaika 10–80 % | 30 m 13 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 68,4 kW |
| Latausaika 10–90 % | 38 m 54 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 60,7 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Toiminnallinen |
| Sisätilan laatu | Korkealaatuinen |
| Keskikonsolin muotoilu | — |
| Sisätilan muotoilu |
Black Fabric Leatherette
Sisätilan värit:
Musta
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 4 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 6 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Ei saatavilla |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Tuntematon |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Ei saatavilla |
| Istuinlämmitys | Ei saatavilla |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 10 |
| Vannevalinnat | 3 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
215/55R16 / 215/55R16 205/50R17 / 205/50R17 225/40R18 / 225/40R18 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | :FrontLeft FrontRight |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Ei saatavilla |
| Leirintätila | Ei saatavilla |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Ei saatavilla |
| Pysäköintivalvonta | Ei saatavilla |
| Sovelluksen nimi | My MINI |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |