| Model | Mini Aceman SE 2025 2026 |
|---|---|
| Startpris | ~kr320,146 (Storbritannien) |
| Karrosseritype | SUV |
| Verdenspremiere | onsdag den 24. april 2024 |
| Leveringsstart | oktober 2024 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 406-382 km (252-237 miles) |
| WLTP-forbrug | 12,12-12,88 kWh/100km (5,1-4,8 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 149-158 kWh/100km (0,4-0,4 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| Topfart | 170 kph (106 mph) |
| Spidseffekt | 160 kW (217,5 hp / 214,6 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 330 nm (243,5 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 7,1 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D / B |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard Suspension) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | mm (") |
| Længde | 4079 mm (160,6") |
| Højde | 1514 mm (59,6") |
| Bredde uden spejle | 1754 mm (69,1") |
| Bredde inkl. spejle | 2049 mm (80,7") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,28 / Unknown |
| Akselafstand | 2606 mm (102,6") |
| Vendediameter | 11 meter (433,1") |
| Egenvægt | 1785 kg (3935,2 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2055 kg (4530,5 lbs) |
| Maksimal taglast | |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 270 kg (595,2 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 300 liter (10,6 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1005 liter (35,5 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | Yes 9,4" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Valgfri funktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer | N/A |
| LiDAR-sensorer | N/A |
| da Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 54,2 kWh |
| Netto batterikapacitet | 49,2 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 360 V |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | — |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 95 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 17 m 42 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 38,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 13 m 51 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 36,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 30 m 13 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 68,4 kW |
| Ladetid 10–90% | 38 m 54 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 60,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Black Fabric Leatherette
Interiørfarver:
Sort
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 4 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion |
| Justering af sædehøjde | Standardfunktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ukendt |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 10 |
| Fælgalternativer | 3 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
215/55R16 / 215/55R16 205/50R17 / 205/50R17 225/40R18 / 225/40R18 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :FrontLeft FrontRight |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My MINI |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |