| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | ~€114,083 (Norja) |
| Kori | Sedan |
| Maailmanensi-ilta | torstai 9. tammikuuta 2020 |
| Toimitusten aloitus | tammikuu 2022 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | 960-817 km (597-508 maili) |
| WLTP-kulutus | 12,29-14,44 kWh/100km (5,1-4,3 mi/kWh ) |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | 13,5-16 kWh/100km (4,6-3,9 mi/kWh ) |
| EPA-toimintamatka | 516-469 maili (830-755 km) |
| EPA-kulutus | 4,414,2-4,0 mi/kWh (14,2-15,6 kWh/100km ) |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 13,5 kWh/100km(4,6 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 874 km (543 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 14,3 kWh/100km(4,3 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 825 km (513 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 16 kWh/100km(3,9 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 738 km (459 maili) |
| Huippunopeus | 270 km/h (168 mp/h) |
| Huipputeho | 611 kW (830,7 hv / 819,4 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 1200 nm (885,6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Yksi moottori etuakselilla ja yksi moottori takakselilla |
| Moottoritekniikka | PMSM |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (6 männää) |
| Takajarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru (4 männää) |
| Etulevyn halkaisija | 380 mm (14,96") |
| Takalevyn halkaisija | 375 mm (14,76") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | Vain yksi taso |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 (Standard) |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Kierrejousi |
| Takajousen tyyppi | Kierrejousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Takakorkeuden säätö | Ei saatavilla |
| Maavara | 126 mm (4,96") |
| Pituus | 4975 mm (195,9") |
| Korkeus | 1409 mm (55,5") |
| Leveys ilman peilejä | 1936 mm (76,2") |
| Leveys peileineen | 2196 mm (86,5") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,197 / Unknown |
| Akseliväli | 2960 mm (116,5") |
| Kääntösäde | 12 metri (472,4") |
| Omamassa | 2360 kg (5202,9 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 2850 kg (6283,2 lbs) |
| Katon kuormaraja | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | Ei saatavilla |
| Tavaratilan tilavuus | 456 litra (16,1 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 627 litra (22,1 kuutiojalka) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Ei saatavilla |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 14" |
| Infotainment-näyttö | Yes (3 valinnat) 8" 12" 12" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Android Auto -tuki | Vakio-ominaisuus |
| Karttapalvelu | HERE Technologies |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | No |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Ei saatavilla |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Vakio-ominaisuus |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Vakio-ominaisuus |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit |
|
| Akun bruttokapasiteetti | 119 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 118 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC |
| Nimellisjännite | 800 V |
| Akun paino | |
| Akkupaketin kokoonpano | 220s30p |
| Akkutyyppi | Kenno akkumoduuliin |
| Akun kemia | NMC |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 300 kW |
| Latausaika 0–100 % | 1 h 14 m 6 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 95,5 kW |
| Latausaika 10–100 % | 1 h 11 m 30 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 89,1 kW |
| Latausaika 10–80 % | 29 m 1 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 170,8 kW |
| Latausaika 10–90 % | 37 m 56 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 149,3 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Sisätilaluokka | Kuljettajakeskeinen |
| Sisätilan laatu | Premium |
| Keskikonsolin muotoilu | Perinteinen keskikonsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Mojave PurLuxe Leather Alternative
Sisätilan värit:
Musta
Santa Cruz
Sisätilan värit:
Musta
Beige
Tahoe
Sisätilan värit:
Musta
Ruskea
Mojave
Sisätilan värit:
Musta
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 5 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 12 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Säädettävä reisituki | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Vakio-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Ei saatavilla |
| Istuinlämmitys | Valinnainen ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Ei saatavilla |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 6 |
| Vannevalinnat | 6 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
245/45R19 / 245/45R19 245/40R20 / 265/40R20 245/40R21 / 265/40R21 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 2 (3 - zone, 4 zone) |
| Ilmastointivyöhykkeet | 3 - zone:LeftFirstRow RightFirstRow SecondRow/4 zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Vakio-ominaisuus |
| Leirintätila | Vakio-ominaisuus |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Vakio-ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Vakio-ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | Lucid Motors |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | No |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | No |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |