| Model |
|
|---|---|
| Lähtöhinta | Unknown |
| Kori | SUV |
| Maailmanensi-ilta | torstai 6. kesäkuuta 2024 |
| Toimitusten aloitus | elokuu 2024 |
| Mallin tila | Tuotannossa |
| WLTP-toimintamatka | |
| WLTP-kulutus | |
| WLTP-kulutus lataushäviöllä | |
| EPA-toimintamatka | 321-340 maili (516-547 km) |
| EPA-kulutus | 2,327,4-2,4 mi/kWh (27,4-25,9 kWh/100km ) |
| Perusvarustetason CLTC-toimintamatka | |
| 90 km/h (56 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 25 kWh/100km(2,5 mi/kWh ) |
| 90 km/h (56 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 566 km (352 maili) |
| 70 mph (112 km/h) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 27,0 kWh/100km(2,3 mi/kWh ) |
| 70 mph (112 km/h) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 524 km (326 maili) |
| 120 km/h (75 mph) kulutus täydellisissä olosuhteissa | 30 kWh/100km(2,1 mi/kWh ) |
| 120 km/h (75 mph) toimintamatka täydellisissä olosuhteissa | 472 km (293 maili) |
| Huippunopeus | 201 km/h (125 mp/h) |
| Huipputeho | 764 kW (1038,8 hv / 1024,5 bhp) |
| Sähköinen vääntömomentti | 1623 nm (1197,8 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 2,6 s |
| Vetotapa | AWD |
| Moottoriasettelu | Kaksi moottoria etu- ja takakselilla |
| Moottoritekniikka | |
| Etujarrun tyyppi | Kiinteä satulalevyjarru |
| Takajarrun tyyppi | Liukuvasatulainen levyjarru |
| Etulevyn halkaisija | 343 mm (13,50") |
| Takalevyn halkaisija | 328 mm (12,91") |
| Etujarrulevyn tyyppi | Valurauta |
| Takalevyn tyyppi | Valurauta |
| Sekajarrutus (rekuperointi jarrupolkimella) | |
| Lift-up-rekuperointi (yksipoljinajo) | |
| Lift-up-rekuperoinnin pysäytystila(t) | Hold-tila |
| Lift-up-rekuperoinnin tasot | High / Medium |
| Rullaus-tila | |
| Mukautuva rekuperointi rullatessa | |
| Jousitusvaihtoehtojen määrä | 1 () |
| Etujousitus | Kaksoistukivarsi |
| Takajousitus | Monilinkki |
| Etujousen tyyppi | Ilmajousi |
| Takajousen tyyppi | Ilmajousi |
| Mukautuva etuaiskunvaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Mukautuva takainen vaimennus | Vakio-ominaisuus |
| Etukorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Takakorkeuden säätö | Vakio-ominaisuus |
| Maavara | 205 - 365 mm (8,07" - 14,37") |
| Pituus | 5100 mm (200,8") |
| Korkeus | 1966 mm (77,4") |
| Leveys ilman peilejä | 2077 mm (81,8") |
| Leveys peileineen | 2212 mm (87,1") |
| Ilmanvastuskerroin / Poikkipinta-ala | 0,28 / Unknown |
| Akseliväli | 3076 mm (121,1") |
| Kääntösäde | 13,2 metri (519,7") |
| Omamassa | 3216 kg (7090,1 lbs) |
| Suurin sallittu kokonaismassa (GVWR) | 3870 kg (8531,9 lbs) |
| Katon kuormaraja | 113 kg (249,1 lbs) |
| Maksimikuorma kuljettajan paino mukaan lukien | 654 kg (1441,8 lbs) |
| Suurin jarrullinen perävaunumassa | 3492 kg (7698,5 lbs) |
| Tavaratilan tilavuus | 498 litra (17,6 kuutiojalka) |
| Tavaratilan tilavuus, kun kaikki takapenkit on käännetty alas | 2965 litra (104,7 kuutiojalka) (1132 litra / 40,0 kuutiojalka kolmannen rivin kaadettuna) |
| HMI-tyyppi | Näyttö keskittyy ohjaussankoihin ja rajoitettuihin painikkeisiin |
| Head-up-näyttö | Ei saatavilla |
| Ääniohjaus | Vakio-ominaisuus |
| Eleohjaus | Ei saatavilla |
| Digitaalinen kuljettajan mittaristo | Yes 12,3" |
| Infotainment-näyttö | Yes 15,3" |
| Autonavigointi | Vakio-ominaisuus |
| Apple CarPlay -tuki | Ei saatavilla |
| Android Auto -tuki | Ei saatavilla |
| Karttapalvelu | |
| Verkkokarttapäivitykset | Yes |
| Reaaliaikainen liikenne | Yes |
| Reittisuunnittelu lataussuunnittelulla | Yes |
| Satelliittikartta | Unknown |
| ääniohjattu | Yes |
| ääniopastus | Yes |
| LED-matriisi-ajovalot | Vakio-ominaisuus |
| Automaattisesti himmenevät ajovalot | Ei saatavilla |
| Kulmavalot | Ei saatavilla |
| Kääntyvät ajovalot | Ei saatavilla |
| Ajovalojen pesurit | Ei saatavilla |
| ABS (lukkiutumaton jarrujärjestelmä) | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäjarrutus | Vakio-ominaisuus |
| Automaattinen hätäohjaus | Ei saatavilla |
| Risteävän liikenteen varoitin (CTA) | Ei saatavilla |
| Risteävän liikenteen varoitus takana (RCTA) | Vakio-ominaisuus |
| Väsymysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| ESC/ESP (ajonvakautus) | Vakio-ominaisuus |
| Kuolleen kulman valvonta | Vakio-ominaisuus |
| Poistumisvaroitus | Ei saatavilla |
| Törmäysvaroitin | Vakio-ominaisuus |
| Kaistalta poistumisen varoitus | Vakio-ominaisuus |
| Kaistanpito | Vakio-ominaisuus |
| Yönäkö | Ei saatavilla |
| Kaistan keskitysavustin (LCA) / Autosteer | Vakio-ominaisuus |
| Ultraäänisensorit |
|
| Kamerat |
|
| Tutkasensorit |
|
| LiDAR-sensorit | Ei saatavilla |
| Akun bruttokapasiteetti | 149 kWh |
| Akun nettokapasiteetti | 141,5 kWh |
| Katodimateriaalit | NMC811 |
| Nimellisjännite | 392 V |
| Akun paino | |
| Akkupaketin kokoonpano | 108s72p |
| Akkutyyppi | |
| Akun kemia | NMC811 |
| Latauskäyrä (klikkaa nähdäksesi täysikokoisen) |
|
| Maksimi DC-latausnopeus | 220 kW |
| Latausaika 0–100 % | 2 h 9 m 55 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 0–100 % | 65,3 kW |
| Latausaika 10–100 % | 2 h 5 m 20 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–100 % | 61,0 kW |
| Latausaika 10–80 % | 46 m 52 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–80 % | 126,8 kW |
| Latausaika 10–90 % | 1 h 4 m 30 s |
| Keskimääräinen latausnopeus 10–90 % | 105,3 kW |
| Esilämmitys navigoitaessa latausasemalle | Vakio-ominaisuus |
| Manuaalinen akun lämmitys | Ei saatavilla |
| Sisätilaluokka | Toiminnallinen |
| Sisätilan laatu | Premium |
| Keskikonsolin muotoilu | Leijuva konsoli |
| Sisätilan muotoilu |
Black Mountain + Dark Ash Wood
Sisätilan värit:
Beige
Ocean Coast + Dark Ash Wood
Sisätilan värit:
Beige
|
| Säilytystila |
|
| Istuimien määrä | 7 |
| eturivin istuimien valinnat | 1 |
| Säätömahdollisuuksien määrä (sis. vaihtoehdot) | 8 |
| Istuimen syvyyden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuinkorkeuden säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuintyynyn kulman säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Korkeudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Pituudeltaan säädettävä niskatuki | Ei saatavilla |
| Säädettävä reisituki | Ei saatavilla |
| Muisti | Vakio-ominaisuus |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Vakio sähkö-ominaisuus |
| Istuimien tuuletus | Vakio-ominaisuus |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Selkänojan kulman säätö | Vakio-ominaisuus |
| Istuinlämmitys | Vakio-ominaisuus, ulommat istuimet |
| Istuimien tuuletus | Tuntematon |
| Hierontatoiminto | Ei saatavilla |
| Sähköinen ristiselän tuen säätö | Ei saatavilla |
| Taitettavat istuimet | Vakio-ominaisuus |
| Maalivärit | 6 |
| Vannevalinnat | 5 |
| Vanteiden koko (etu/taka) |
275/55R22 / 275/55R22 275/65R20 / 275/65R20 |
| Saatavilla olevat ilmastointijärjestelmät | 1 |
| Ilmastointivyöhykkeet | :LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| esilämmitys | Vakio-ominaisuus |
| Lemmikkitila | Vakio-ominaisuus |
| Leirintätila | Vakio-ominaisuus |
| Turvatyynyt |
|
| Turvavyöt |
|
| Avaimeton kulku | Vakio-ominaisuus |
| Avaimeton käynnistys | Vakio-ominaisuus |
| Puhelin avaimena | Vakio-ominaisuus |
| Hälytysjärjestelmä | Vakio-ominaisuus |
| Kojelautakamera | Vakio-ominaisuus |
| Pysäköintivalvonta | Vakio-ominaisuus |
| Sovelluksen nimi | Rivian |
| Vaihda lataustavoitetta | Yes |
| Näytä auton sijainti | Yes |
| Lukitse/avaa auto | Yes |
| Avaa/sulje ikkunat | Yes |
| Käynnistyksen/pysäytyksen esilämmitys | Yes |
| Etäpysäköinti | No |
| Ajoita lataus | Yes |
| Näytä ajohistoria | Yes |
| Aktivoi äänitorvi/valot | Yes |