| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$47,088 (Germany) |
| Body type | SUV |
| World premiere | Thursday, June 29, 2023 |
| Delivery start | January 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 525 km (326 miles) |
| WLTP consumption | 15.24 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 17.5-17.4 kWh/100km (3.6-3.6 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 700 km (435 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 16 kWh/100km(3.9 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 500 km (311 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 381 km (237 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 348 km (216 miles) |
| Top speed | 202 kph (126 mph) |
| Peak power | 218 kW (296.4 hp / 292.3 bhp) |
| Electrical torque output | 440 nm (324.7 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.7 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Ventilated cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Creep |
| Lift-up-regen levels | Low / Medium / High / XPedal |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 160 mm (6.30") |
| Length | 4753 mm (187.1") |
| Height | 1650 mm (65.0") |
| Width excluding mirrors | 1920 mm (75.6") |
| Width including mirrors | 2175 mm (85.6") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.248 / Unknown |
| Wheelbase | 2890 mm (113.8") |
| Turning circle | 11 meter (433.1") |
| Curb weight | 2143 kg (4724.5 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2638 kg (5815.8 lbs) |
| Max roof cargo | 75 kg (165.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 495 kg (1091.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | 1500 kg (3306.9 lbs) |
| Trunk capacity | 571 liter (20.2 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1374 liter (48.5 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and limited buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 10.2" |
| Infotainment screen | Yes 14.96" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | AutoNavi |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 80.8 kWh |
| Battery net | 80 kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | — |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 150s1p |
| Battery type | Cell to Pack |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 425 kW |
| Charging time 0 - 100% | 39 m 27 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 121.7 kW |
| Charging time 10-100% | 35 m 10 s |
| Average charging speed 10-100% | 122.8 kW |
| Charging time 10-80% | 15 m 16 s |
| Average charging speed 10-80% | 220.0 kW |
| Charging time 10-90% | 21 m 21 s |
| Average charging speed 10-90% | 179.8 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Minimalistic |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Black
Interior colors:
Black
Gray
Interior colors:
Gray
White
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 5 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
255/45R20 / 255/45R20 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Not Available |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Standard feature |
| App name | XPENG |
| Change charging target | No |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Yes |
| Schedule charging | No |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |