| Model |
|
|---|---|
| Starting price | Unknown |
| Body type | Crossover |
| World premiere | Friday, November 22, 2019 |
| Delivery start | June 2020 |
| Model status | Discontinued |
| WLTP range | 450-440 km (280-274 miles) |
| WLTP consumption | 14.22-14.55 kWh/100km (4.4-4.3 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 16.0-17.0 kWh/100km (3.9-3.7 mi/kWh ) |
| EPA range | 196 miles (315 km) |
| EPA consumption | 3.1 mi/kWh (20.3 kWh/100km) |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 291 km (181 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 278 km (173 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 25 kWh/100km(2.5 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 256 km (159 miles) |
| Top speed | 160 kph (99 mph) |
| Peak power | 150 kW (203.9 hp / 201.2 bhp) |
| Electrical torque output | 300 nm (221.4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.5 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc |
| Rear brake type | Floating caliper disc |
| Front disc diameter | 305 mm (12.01") |
| Rear disc diameter | 317 mm (12.48") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | D / B |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Trailing wishbone |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 177 mm (6.97") |
| Length | 4495 mm (177.0") |
| Height | 1545 mm (60.8") |
| Width excluding mirrors | 1840 mm (72.4") |
| Width including mirrors | 2078 mm (81.8") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.31 / Unknown |
| Wheelbase | 2640 mm (103.9") |
| Turning circle | 11.4 meter (448.8") |
| Curb weight | 1810 kg (3990.4 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2245 kg (4949.4 lbs) |
| Max roof cargo | 80 kg (176.4 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 435 kg (959.0 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 367 liter (13.0 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | (1451 liter / 51.2 cu-ft with third row down) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Unknown |
| Gesture control | Unknown |
| Digital driver display | Yes (2 options) 7" 8" |
| Infotainment screen | Yes (2 options) 7" 12.3" |
| In-car navigation | Optional feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Unknown |
| Cornering lights | Unknown |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Optional feature |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 71.4 kWh |
| Battery net | 64 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 355.2 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 96s1p |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 50 kW |
| Charging time 0 - 100% | 3 h 28 m 22 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 18.4 kW |
| Charging time 10-100% | 3 h 17 m 30 s |
| Average charging speed 10-100% | 17.5 kW |
| Charging time 10-80% | 1 h 31 m 30 s |
| Average charging speed 10-80% | 29.4 kW |
| Charging time 10-90% | 2 h 18 m 7 s |
| Average charging speed 10-90% | 22.2 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | High quality |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Optional electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Standard feature, outer seats |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Not Available |
| Paint colors | 10 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
215/60R17 / 215/60R17 225/50R18 / 225/50R18 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | My Lexus |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | No |