| Model | |
|---|---|
| Starting price | £34,460 |
| Body type | Crossover |
| World premiere | Wednesday, March 12, 2025 |
| Delivery start | September 2026 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 426 km (265 miles) |
| WLTP consumption | 14.04 kWh/100km(4.4 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 15 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 14 kWh/100km(4.4 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 427 km (265 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 22 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 272 km (169 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 23 kWh/100km(2.7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 260 km (162 miles) |
| Top speed | 150 kph (93 mph) |
| Peak power | 128 kW (174.0 hp / 171.7 bhp) |
| Electrical torque output | 193 nm (142.4 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 8.7 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Floating caliper disc (2 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | High / Standard / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 180 mm (7.09") |
| Length | 4285 mm (168.7") |
| Height | 1635 mm (64.4") |
| Width excluding mirrors | 1800 mm (70.9") |
| Width including mirrors | 2065 mm (81.3") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 2700 mm (106.3") |
| Turning circle | 10.4 meter (409.4") |
| Curb weight | 1760 kg (3880.1 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2250 kg (4960.4 lbs) |
| Max roof cargo | 50 kg (110.2 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 490 kg (1080.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | 750 kg (1653.5 lbs) |
| Trunk capacity | 238 liter (8.4 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 561 liter (19.8 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 10.25" |
| Infotainment screen | Yes 10.1" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Unknown |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Optional feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Unknown |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 61.1 kWh |
| Battery net | 59.8 kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | 381 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 120s1p |
| Battery type | Cell to Pack |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 70 kW |
| Charging time 0 - 100% | 2 h 4 m 16 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 28.9 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 54 m 44 s |
| Average charging speed 10-100% | 28.1 kW |
| Charging time 10-80% | 46 m 55 s |
| Average charging speed 10-80% | 53.5 kW |
| Charging time 10-90% | 56 m 42 s |
| Average charging speed 10-90% | 50.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Black
Interior colors:
Black
Seat colours: 2
Headliner colours: 1
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Unknown |
| Seat height adjustment | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 11 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
225/55R18 / 225/55R18 225/50R19 / 225/50R19 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 1 zone:Car |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Optional feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | MyToyota |
| Change charging target | No |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | No |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |