| Model | |
|---|---|
| Startpris | ~kr475,698 (Storbritannien) |
| Karossform | Crossover |
| Världspremiär | onsdag 12 mars 2025 |
| Leveransstart | september 2026 |
| Modellstatus | I produktion |
| WLTP-räckvidd | 426 km (265 miles) |
| WLTP-förbrukning | 14,04 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| WLTP-förbrukning med laddförluster | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| EPA-räckvidd | |
| EPA-förbrukning | |
| Basnivå CLTC-räckvidd | |
| 90km/h/56mph förbrukning under perfekta förhållanden | 14 kWh/100km(4,4 mi/kWh ) |
| 90km/h/56mph perfekta förhållanden | 427 km (265 miles) |
| 70mph/112km/h förbrukning under perfekta förhållanden | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 70mph/112km/h perfekta förhållanden | 272 km (169 miles) |
| 120km/h/75mph förbrukning under perfekta förhållanden | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120km/h/75mph perfekta förhållanden | 260 km (162 miles) |
| Toppfart | 150 km/h (93 mph) |
| Toppeffekt | 128 kW (174,0 hp / 171,7 bhp) |
| Elektriskt vridmoment | 193 nm (142,4 ft-lb) |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 8,7 s |
| Drivtyp | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor framaxel |
| Motorteknik | PMSM |
| Typ av främre broms | Flytande bromsoksskiva (2 kolvar) |
| Typ av bakbroms | Flytande bromsoksskiva (1 kolvar) |
| Diameter främre bromsskiva | |
| Diameter bakre bromsskiva | |
| Typ av främre bromsskiva | Gjutjärn |
| Typ av bakre skiva | Gjutjärn |
| Regenerativa bromsar (regenerering via bromspedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-körning) | |
| Lift-up-regen stopplägen | Roll-läge |
| Lift-up-regen-nivåer | High / Standard / Low |
| Frirullning | |
| Adaptiv regenerering vid frirullning | |
| Antal fjädringsalternativ | 1 (Standard) |
| Fjädringstyp fram | MacPherson-fjädring |
| Fjädringstyp bak | Multilänk |
| Fjädertyp fram | Spiralfjäder |
| Fjädertyp bak | Spiralfjäder |
| Adaptiv dämpning fram | Inte tillgänglig |
| Adaptiv dämpning bak | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd fram | Inte tillgänglig |
| Justerbar höjd bak | Inte tillgänglig |
| Markfrigång | 180 mm (7,09") |
| Length | 4285 mm (168,7") |
| Height | 1635 mm (64,4") |
| Bredd exklusive speglar | 1800 mm (70,9") |
| Bredd inklusive speglar | 2065 mm (81,3") |
| Luftmotståndskoefficient / Frontyta | Unknown / Unknown |
| Hjulbas | 2700 mm (106,3") |
| Svängradie | 10,4 meter (409,4") |
| Tjänstevikt | 1760 kg (3880,1 lbs) |
| Max totalvikt (GVWR) | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Max taklast | 50 kg (110,2 lbs) |
| Maximal last inklusive förarvikt | 490 kg (1080,3 lbs) |
| Max släpvagnsvikt med broms | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagevolym | 238 liter (8,4 kubikfot) |
| Bagagevolym med alla baksäten nedfällda | 561 liter (19,8 kubikfot) |
| HMI-typ | Skärmfokus med spakar och knappar |
| Head-up display | Inte tillgänglig |
| Röststyrning | Standardfunktion |
| Gesterstyrning | Inte tillgänglig |
| Digital förardisplay | Yes 10,25" |
| Infotainmentskärm | Yes 10,1" |
| Inbordsnavigering | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-stöd | Standardfunktion |
| Android Auto-stöd | Standardfunktion |
| Kartleverantör | |
| Online kartuppdateringar | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruttplanering med laddningsplanering | Unknown |
| Satellitkarta | Unknown |
| Röststyrd | Unknown |
| Röstvägledning | Yes |
| LED Matrix-strålkastare | Valfri funktion |
| Automatiskt nedbländande strålkastare | Standardfunktion |
| Kurvljus | Unknown |
| Svängbara strålkastare | Inte tillgänglig |
| Strålkastarspolare | Inte tillgänglig |
| ABS (låsningsfria bromsar) | Standardfunktion |
| Autobroms | Standardfunktion |
| Automatisk undanmanöverstyrning | Inte tillgänglig |
| Varning för korsande trafik (CTA) | Inte tillgänglig |
| Korsande trafikvarning bak (RCTA) | Standardfunktion |
| Trötthetsvarning | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontroll) | Standardfunktion |
| Övervakning av döda vinkeln | Standardfunktion |
| Utstigningsvarning | Inte tillgänglig |
| Framkollisionsvarning | Standardfunktion |
| Filbytesvarning | Standardfunktion |
| Filhållning | Standardfunktion |
| Nattseende | Inte tillgänglig |
| Filcentreringsassistent (LCA) / Autostyrning | Standardfunktion |
| Ultraljudssensorer |
|
| Kameror |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | Ej tillgängligt |
| ADAS-processorer | — |
| Bruttobatterikapacitet | 61,1 kWh |
| Nettobatterikapacitet | 59,8 kWh |
| Katodmaterial | LFP |
| Nominell spänning | 381 V |
| Batterivikt | — |
| Paketkonfiguration | 120s1p |
| Batterityp | Cell till batteripaket |
| batterikemi | LFP |
| Laddkurva (klicka för full storlek) |
|
| Maximal DC-laddhastighet | 70 kW |
| Laddningstid 0-100% | 2 h 4 m 16 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 0-100% | 28,9 kW |
| Laddningstid 10-100% | 1 h 54 m 44 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-100% | 28,1 kW |
| Laddningstid 10-80% | 46 m 55 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-80% | 53,5 kW |
| Laddningstid 10-90% | 56 m 42 s |
| Genomsnittlig laddningshastighet 10-90% | 50,6 kW |
| Förkonditionering vid navigation till laddare | Inte tillgänglig |
| Manuell batteriuppvärmning | Standardfunktion |
| Interiörkategori | Funktionell |
| Interiörkvalitet | Standard |
| Mittkonsolens design | Tvånivå mittkonsol |
| Interiördesign |
Black
Interiörfärger:
Svart
Sätesfärger: 2
Innertaksfärger: 1
|
| Förvaring |
|
| Antal säten | 5 |
| Alternativ för framsäten | 1 |
| Antal justeringssätt (inkl alternativ) | N/A |
| Justerbart sitsdjup | Okänd |
| Säteshöjdsjustering | Okänd |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Okänd |
| Justering av sitsdynans vinkel | Inte tillgänglig |
| Höjdjusterbart nackstöd | Standardfunktion |
| Längdjusterbart nackstöd | Inte tillgänglig |
| Justerbart lårstöd | Inte tillgänglig |
| Minnesfunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Justerbar ryggstödsvinkel | Standardfunktion |
| Värmesäten | Inte tillgänglig |
| Sätesventilation | Inte tillgänglig |
| Massagefunktion | Inte tillgänglig |
| Elektrisk ländryggsjustering | Inte tillgänglig |
| Fällbara säten | Standardfunktion |
| Lackfärger | 11 |
| Fälgalternativ | 2 |
| Fälgstorlek (fram/bak) |
225/55R18 / 225/55R18 225/50R19 / 225/50R19 |
| Tillgängliga klimatsystem | 1 |
| Klimatzoner | 1 zone:Car |
| Förkonditionering | Standardfunktion |
| Djurläge | Inte tillgänglig |
| Campingläge | Inte tillgänglig |
| Airbags |
|
| Säkerhetsbälten |
|
| Nyckellöst tillträde | Standardfunktion |
| Nyckellös start | Standardfunktion |
| Använd mobil som nyckel | Standardfunktion |
| Larmsystem | Valfri funktion |
| Dashcam | Inte tillgänglig |
| Parkeringsövervakning | Inte tillgänglig |
| App-namn | MyToyota |
| Ändra laddningsmål | No |
| Visa bilens plats | Yes |
| Lås/lås upp bil | Yes |
| Öppna/stäng fönster | Yes |
| Förkonditionering (start/stopp) | Yes |
| Fjärrparkering | No |
| Schemalägg laddning | No |
| Se körhistorik | Yes |
| Aktivera signalhorn/ljus | Yes |