| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$125,860 (China) |
| Body type | MPV |
| World premiere | Wednesday, April 14, 2021 |
| Delivery start | October 2021 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | 822 km (511 miles) |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 22.4 kWh/100km(2.8 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 598 km (372 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 24.4 kWh/100km(2.5 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 549 km (341 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 28 kWh/100km(2.2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 479 km (298 miles) |
| Top speed | 190 kph (118 mph) |
| Peak power | 400 kW (543.8 hp / 536.4 bhp) |
| Electrical torque output | 686 nm (506.3 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4.5 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 533 mm (20.98") |
| Rear disc diameter | 457 mm (17.99") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | Low / Medium / High |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Air suspension with electronically controlled dampers) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 162 - 192 mm (6.38" - 7.56") |
| Length | 5209 mm (205.1") |
| Height | 1848 mm (72.8") |
| Width excluding mirrors | 2024 mm (79.7") |
| Width including mirrors | 2218 mm (87.3") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.27 / 2.69 m² (29.0 sq ft) |
| Wheelbase | 3205 mm (126.2") |
| Turning circle | 12.4 meter (488.2") |
| Curb weight | 2830 kg (6239.1 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 3400 kg (7495.7 lbs) |
| Max roof cargo | 100 kg (220.5 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 570 kg (1256.6 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 376 liter (13.3 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | (2979 liter / 105.2 cu-ft with third row down) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Unknown |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | No |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | Amap/Google Maps |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Standard feature |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 140 kWh |
| Battery net | 134 kWh |
| Cathode Materials | NMC811 |
| Nominal voltage | 370 V |
| Battery weight | 727 kg (1602.8 lbs) |
| Pack configuration | 102s2p |
| Battery type | Prismatic |
| Battery chemistry | NMC811 |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 250 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 22 m 40 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 97.3 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 16 m 25 s |
| Average charging speed 10-100% | 94.7 kW |
| Charging time 10-80% | 38 m 59 s |
| Average charging speed 10-80% | 144.3 kW |
| Charging time 10-90% | 51 m 13 s |
| Average charging speed 10-90% | 125.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | Luxury |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
Gray
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 6 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Standard feature |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat heating | Standard feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Foldable seats | Not Available |
| Paint colors | 3 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
255/50R19 / 255/50R19 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 3-zone climate control:FrontRight FrontLeft SecondRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Standard feature |
| Camping mode | Standard feature |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Standard feature |
| Parking surveillance | Standard feature |
| App name | Zeekr |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | Yes |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |