| Model | |
|---|---|
| Starting price | ~$28,791 (Norway) |
| Body type | Crossover |
| World premiere | Sunday, March 23, 2025 |
| Delivery start | May 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 480-463 km (298-288 miles) |
| WLTP consumption | 12.94-13.41 kWh/100km (4.8-4.6 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 15.5-16 kWh/100km (4.0-3.9 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 15 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 414 km (257 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 20 kWh/100km(3.1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 310 km (193 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 296 km (184 miles) |
| Top speed | 160 kph (99 mph) |
| Peak power | 170 kW (231.1 hp / 228.0 bhp) |
| Electrical torque output | 350 nm (258.3 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 6.3 s |
| Drive type | RWD |
| Motor setup | One motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (2 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 321 mm (12.64") |
| Rear disc diameter | 300 mm (11.81") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Creep |
| Lift-up-regen levels | Low / Medium / Strong / Adaptive |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 150 mm (5.91") |
| Length | 4476 mm (176.2") |
| Height | 1621 mm (63.8") |
| Width excluding mirrors | 1849 mm (72.8") |
| Width including mirrors | 2094 mm (82.4") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 2705 mm (106.5") |
| Turning circle | 10.5 meter (413.4") |
| Curb weight | 1725 kg (3803.0 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2170 kg (4784.0 lbs) |
| Max roof cargo | 70 kg (154.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 445 kg (981.1 lbs) |
| Max trailer weight braked | 750 kg (1653.5 lbs) |
| Trunk capacity | 453 liter (16.0 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1441 liter (50.9 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 7" |
| Infotainment screen | Yes 10.2" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | No |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Unknown |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors | — |
| Battery gross | 64 kWh |
| Battery net | 62.1 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | — |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | 104s1p |
| Battery type | Cell to Module |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 139 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 23 m 13 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 44.8 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 18 m 43 s |
| Average charging speed 10-100% | 42.6 kW |
| Charging time 10-80% | 28 m 4 s |
| Average charging speed 10-80% | 92.9 kW |
| Charging time 10-90% | 40 m 42 s |
| Average charging speed 10-90% | 73.2 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Standard
Interior colors:
Black
Gray
Seat colours: 2
Headliner colours: 1
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Unknown |
| Seat height adjustment | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Unknown |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Optional manual feature |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Unknown |
| Paint colors | 6 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
225/60R17 / 225/60R17 225/55R18 / 225/55R18 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | One zone :Car |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | MG iSmart |
| Change charging target | Unknown |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Unknown |
| Open/close windows | Unknown |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | Unknown |
| Schedule charging | Unknown |
| See driving history | Unknown |
| Trigger horn/lights | Unknown |