| Model |
|
|---|---|
| Starting price | £28,905 |
| Body type | SUV |
| World premiere | Wednesday, April 24, 2024 |
| Delivery start | October 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 310-298 km (193-185 miles) |
| WLTP consumption | 12.42-12.92 kWh/100km (5.0-4.8 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 145-152 kWh/100km (0.4-0.4 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 160 kph (99 mph) |
| Peak power | 135 kW (183.5 hp / 181.0 bhp) |
| Electrical torque output | 290 nm (214.0 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 7.9 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc |
| Rear brake type | Floating caliper disc |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | D / B |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard Suspension) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | mm (") |
| Length | 4079 mm (160.6") |
| Height | 1514 mm (59.6") |
| Width excluding mirrors | 1754 mm (69.1") |
| Width including mirrors | 2049 mm (80.7") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.28 / Unknown |
| Wheelbase | 2606 mm (102.6") |
| Turning circle | 11 meter (433.1") |
| Curb weight | 1720 kg (3791.9 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2055 kg (4530.5 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 335 kg (738.5 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 300 liter (10.6 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1005 liter (35.5 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with limited buttons |
| Head-up display | Optional feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | No |
| Infotainment screen | Yes 9.4" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | HERE |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | Yes |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Optional feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Standard feature |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Optional feature |
| Exit warning | Not Available |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Optional feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors | N/A |
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 42.5 kWh |
| Battery net | 38.5 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | 360 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | — |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 70 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 14 m 34 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 31.0 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 10 m 39 s |
| Average charging speed 10-100% | 29.4 kW |
| Charging time 10-80% | 30 m 37 s |
| Average charging speed 10-80% | 52.8 kW |
| Charging time 10-90% | 39 m 20 s |
| Average charging speed 10-90% | 47.0 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | High quality |
| Console design | — |
| Interior design |
Black Fabric Leatherette
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 4 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Standard feature |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Not Available |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Unknown |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 10 |
| Wheel options | 3 |
| Wheel size (front/rear) |
215/55R16 / 215/55R16 205/50R17 / 205/50R17 225/40R18 / 225/40R18 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | :FrontLeft FrontRight |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | My MINI |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |