| Model |
|
|---|---|
| Starting price | £15,995 |
| Body type | Hatchback |
| World premiere | Monday, May 11, 2020 |
| Delivery start | November 2024 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | |
| Top speed | 130 kph (81 mph) |
| Peak power | 70 kW (95.2 hp / 93.9 bhp) |
| Electrical torque output | 158 nm (116.6 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 12.7 s |
| Drive type | FWD |
| Motor setup | One motor front axle |
| Motor technology | |
| Front brake type | Floating caliper disc |
| Rear brake type | Drum brake |
| Front disc diameter | |
| Rear disc diameter | Drum brake |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Drum brake |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Roll |
| Lift-up-regen levels | ECO / STANDARD / SPORTS |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard Suspension) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Torsion beam |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 140 mm (5.51") |
| Length | 3620 mm (142.5") |
| Height | 1577 mm (62.1") |
| Width excluding mirrors | 1652 mm (65.0") |
| Width including mirrors | mm (") |
| Drag coefficient / Frontal area | Unknown / Unknown |
| Wheelbase | 2400 mm (94.5") |
| Turning circle | 9.7 meter (381.9") |
| Curb weight | 1190 kg (2623.5 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 1475 kg (3251.8 lbs) |
| Max roof cargo | |
| Maximum load including weight driver | 285 kg (628.3 lbs) |
| Max trailer weight braked | N/A |
| Trunk capacity | 210 liter (7.4 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 880 liter (31.1 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 8" |
| Infotainment screen | Yes 10.1" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | Built-in (4G) |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | No |
| Satellite image map | Unknown |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Not Available |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Not Available |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors | — |
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | — |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 41.3 kWh |
| Battery net | 37.3 kWh |
| Cathode Materials | LFP |
| Nominal voltage | 320 V |
| Battery weight | — |
| Pack configuration | — |
| Battery type | — |
| Battery chemistry | LFP |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 48 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 43 m 7 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 21.7 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 37 m 18 s |
| Average charging speed 10-100% | 20.7 kW |
| Charging time 10-80% | 37 m 28 s |
| Average charging speed 10-80% | 41.8 kW |
| Charging time 10-90% | 48 m 35 s |
| Average charging speed 10-90% | 36.8 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Not Available |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Budget |
| Console design | — |
| Interior design |
Standard Interior
Interior colors:
en common.color.NotSet
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 4 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | N/A |
| Seat depth adjustment | Standard feature |
| Seat height adjustment | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Standard feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 4 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
165/65R15 / 165/65R15 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | Standard A/C:1 |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | Leapmotor |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |