| Model | |
|---|---|
| Starting price | $131,030 |
| Body type | SUV |
| World premiere | Wednesday, March 5, 2025 |
| Delivery start | July 2025 |
| Model status | In production |
| WLTP range | |
| WLTP consumption | |
| WLTP consumption with charging loss | |
| EPA range | 460 miles (740 km) |
| EPA consumption | 2.1 mi/kWh (29.1 kWh/100km) |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 30 kWh/100km(2.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 717 km (446 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 32 kWh/100km(1.9 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 672 km (418 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 35 kWh/100km(1.8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 614 km (382 miles) |
| Top speed | 200 kph (124 mph) |
| Peak power | 560 kW (761.4 hp / 751.0 bhp) |
| Electrical torque output | 1064 nm (785.2 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 4.9 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (6 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (4 pistons) |
| Front disc diameter | 355 mm (13.98") |
| Rear disc diameter | 355 mm (13.98") |
| Front disc type | Ventilated cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold or Creep |
| Lift-up-regen levels | High / Medium / Low |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (air suspension) |
| Suspension type front | Double wishbone |
| Suspension type rear | Multi-link |
| Spring type front | Air Spring |
| Spring type rear | Air Spring |
| Adaptive damping front | Standard feature |
| Adaptive damping rear | Standard feature |
| Adjustable height front | Standard feature |
| Adjustable height rear | Standard feature |
| Ground clearance | 152 - 250 mm (5.98" - 9.84") |
| Length | 5803 mm (228.5") |
| Height | 1933 mm (76.1") |
| Width excluding mirrors | 2167 mm (85.3") |
| Width including mirrors | 2389 mm (94.1") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.37 / 3.07 m² (33.0 sq ft) |
| Wheelbase | 3460 mm (136.2") |
| Turning circle | 12 meter (472.4") |
| Curb weight | 4103 kg (9045.6 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 4717 kg (10399.2 lbs) |
| Max roof cargo | 90 kg (198.4 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 614 kg (1353.6 lbs) |
| Max trailer weight braked | 3402 kg (7500.1 lbs) |
| Trunk capacity | 686 liter (24.2 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 3546 liter (125.2 cu-ft) (1958 liter / 69.1 cu-ft with third row down) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Standard feature |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 35" |
| Infotainment screen | Yes (2 options) 35" 11" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Not Available |
| Android Auto support | Not Available |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | Yes |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Standard feature |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Standard feature |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Optional feature |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras |
|
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | N/A |
| ADAS processors |
|
| Battery gross | 225 kWh |
| Battery net | 215 kWh |
| Cathode Materials | NCMA |
| Nominal voltage | 355 V |
| Battery weight | 1360 kg (2998.3 lbs) |
| Pack configuration | 96s6p |
| Battery type | Module-to-Module (MTM) |
| Battery chemistry | NCMA |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 350 kW |
| Charging time 0 - 100% | 2 h 22 m 48 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 90.3 kW |
| Charging time 10-100% | 2 h 18 m 34 s |
| Average charging speed 10-100% | 83.8 kW |
| Charging time 10-80% | 49 m 42 s |
| Average charging speed 10-80% | 181.6 kW |
| Charging time 10-90% | 1 h 27 m 45 s |
| Average charging speed 10-90% | 117.6 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Standard feature |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Driver focused |
| Interior quality | Premium |
| Console design | Split level console |
| Interior design |
Backen Black with Santorini Accents
Interior colors:
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
Sheer Gray with Dark Medium Cinder Accents
Interior colors:
Gray
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
Camelia with Backen Black accents
Interior colors:
Brown
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
Harbor Blue with Backen Black accents
Interior colors:
Blue
Black
Seat colours: 1
Headliner colours: 1
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 7 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 8 (12) |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Standard electric feature |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Unknown |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric feature |
| Seat ventilation | Standard feature |
| Massage function | Unknown |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature / Standard electric feature |
| Seat heating | Standard feature / Standard feature |
| Seat ventilation | Not Available / Standard feature |
| Massage function | Not Available / Standard feature |
| Electric lumbar adjustment | Not Available / Standard electric feature |
| Foldable seats | Not Available / Not Available |
| Paint colors | 10 |
| Wheel options | 2 |
| Wheel size (front/rear) |
275/50R24 / 275/50R24 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 5-zone:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow ThirdRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Standard feature |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | myCadillac |
| Change charging target | Yes |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | Yes |
| Trigger horn/lights | Yes |