| Model |
|
|---|---|
| Starting price | ~$35,631 (Norway) |
| Body type | Hatchback |
| World premiere | Sunday, July 23, 2023 |
| Delivery start | December 2023 |
| Model status | In production |
| WLTP range | 435 km (270 miles) |
| WLTP consumption | 14.28 kWh/100km(4.4 mi/kWh ) |
| WLTP consumption with charging loss | 166 kWh/100km(0.4 mi/kWh ) |
| EPA range | |
| EPA consumption | |
| Basic trim CLTC range | |
| 90kmh/56mph consumption in perfect condition | 15 kWh/100km(4.1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph range in perfect condition | 414 km (257 miles) |
| 70mph/112kmh consumption in perfect condition | 20 kWh/100km(3.1 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh range in perfect condition | 310 km (193 miles) |
| 120kmh/75mph consumption in perfect condition | 21 kWh/100km(3.0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph range in perfect condition | 296 km (184 miles) |
| Top speed | 160 kph (99 mph) |
| Peak power | 320 kW (435.1 hp / 429.1 bhp) |
| Electrical torque output | 600 nm (442.8 ft-lb) |
| 0-100km/h (0-62 mph) | 3.8 s |
| Drive type | AWD |
| Motor setup | One motor on front and one motor rear axle |
| Motor technology | PMSM |
| Front brake type | Fixed caliper disc (4 pistons) |
| Rear brake type | Floating caliper disc (1 pistons) |
| Front disc diameter | 345 mm (13.58") |
| Rear disc diameter | 340 mm (13.39") |
| Front disc type | Cast iron |
| Rear disc type | Cast iron |
| Blended brakes (regen on brake pedal) | |
| Lift-up-regen (one-pedal-driving) | |
| Lift-up-regen stopping mode(s) | Hold |
| Lift-up-regen levels | Low / Medium / High |
| Coasting | |
| Adaptive regen when coasting | |
| Number of suspension options | 1 (Standard) |
| Suspension type front | MacPherson strut |
| Suspension type rear | Five-link |
| Spring type front | Coil Spring |
| Spring type rear | Coil Spring |
| Adaptive damping front | Not Available |
| Adaptive damping rear | Not Available |
| Adjustable height front | Not Available |
| Adjustable height rear | Not Available |
| Ground clearance | 150 mm (5.91") |
| Length | 4287 mm (168.8") |
| Height | 1516 mm (59.7") |
| Width excluding mirrors | 1836 mm (72.3") |
| Width including mirrors | 2060 mm (81.1") |
| Drag coefficient / Frontal area | 0.287 / Unknown |
| Wheelbase | 2705 mm (106.5") |
| Turning circle | 11.7 meter (460.6") |
| Curb weight | 1803 kg (3974.9 lbs) |
| Max weight (GVWR) | 2261 kg (4984.6 lbs) |
| Max roof cargo | 60 kg (132.3 lbs) |
| Maximum load including weight driver | 458 kg (1009.7 lbs) |
| Max trailer weight braked | 500 kg (1102.3 lbs) |
| Trunk capacity | 363 liter (12.8 cu-ft) |
| Trunk capacity with all rear seats folded | 1165 liter (41.1 cu-ft) |
| HMI type | Screen focus with stalks and buttons |
| Head-up display | Not Available |
| Voice control | Standard feature |
| Gesture control | Not Available |
| Digital driver display | Yes 7" |
| Infotainment screen | Yes 10.2" |
| In-car navigation | Standard feature |
| Apple CarPlay support | Standard feature |
| Android Auto support | Standard feature |
| Map provider | |
| Online map updates | Yes |
| Real time traffic | Yes |
| Route planning with charging planning | No |
| Satellite image map | No |
| Voice controlled | Yes |
| Voice guiding | Yes |
| LED matrix headlights | Not Available |
| Auto dimming headlights | Standard feature |
| Cornering lights | Not Available |
| Swiveling headlights | Not Available |
| Headlight washers | Not Available |
| Anti-Lock Braking System | Standard feature |
| Automatic emergency braking | Standard feature |
| Automatic Emergency Steering | Not Available |
| Cross traffic alert (CTA) | Not Available |
| Rear cross traffic alert (RCTA) | Standard feature |
| Drowsiness Alert | Standard feature |
| Electronic stability control | Standard feature |
| Blind spot monitoring | Standard feature |
| Exit warning | Standard feature |
| Forward Collision Warning | Standard feature |
| Lane departure warning | Standard feature |
| Lane keeping | Standard feature |
| Night Vision | Not Available |
| Lane centering assist (LCA) / Autosteer | Standard feature |
| Ultrasonic sensors |
|
| Cameras | |
| Radar sensors |
|
| Lidar sensors | |
| Battery gross | 64 kWh |
| Battery net | 62.1 kWh |
| Cathode Materials | NMC |
| Nominal voltage | |
| Battery weight | |
| Pack configuration | 104s1p |
| Battery type | Cell to Pack |
| Battery chemistry | NMC |
| Charging curve (click for full size) |
|
| Max DC charging | 140 kW |
| Charging time 0 - 100% | 1 h 25 m 53 s |
| Average charging speed 0 - 100% | 43.4 kW |
| Charging time 10-100% | 1 h 21 m 24 s |
| Average charging speed 10-100% | 41.2 kW |
| Charging time 10-80% | 27 m 38 s |
| Average charging speed 10-80% | 94.3 kW |
| Charging time 10-90% | 38 m 40 s |
| Average charging speed 10-90% | 77.1 kW |
| Preconditioning when navigating to charger | Not Available |
| Manual battery heating | Standard feature |
| Interior category | Functional |
| Interior quality | Standard |
| Console design | Floating console |
| Interior design |
Alcantara Black Interior
Interior colors:
Black
Light Grey Suede Style
Interior colors:
Black
|
| Storage |
|
| Seating capacity | 5 |
| Front seats options | 1 |
| Number of adjustment ways (inc options) | 6 |
| Seat depth adjustment | Standard electric feature |
| Seat height adjustment | Standard electric feature |
| Backrest angle adjustment | Standard electric feature |
| Seat cushion angle adjustment | Not Available |
| Height adjustable headrest | Standard feature |
| Length adjustable headrest | Not Available |
| Adjustable thigh support | Not Available |
| Memory | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Standard electric driver, not available passenger |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Backrest angle adjustment | Not Available |
| Seat heating | Not Available |
| Seat ventilation | Not Available |
| Massage function | Not Available |
| Electric lumbar adjustment | Not Available |
| Foldable seats | Standard feature |
| Paint colors | 7 |
| Wheel options | 1 |
| Wheel size (front/rear) |
235/45R18 / 235/45R18 |
| Available climate systems | 1 |
| Climate zones | 2 Zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Preclimatization | Standard feature |
| Pet mode | Not Available |
| Camping mode | Not Available |
| Airbags |
|
| Seatbelts |
|
| Keyless entry | Standard feature |
| Keyless go | Standard feature |
| Use Phone as key | Not Available |
| Alarm system | Standard feature |
| Dash cam | Not Available |
| Parking surveillance | Not Available |
| App name | MG iSMART |
| Change charging target | No |
| See car location | Yes |
| Lock/unlock car | Yes |
| Open/close windows | No |
| Start/Stop Precondition | Yes |
| Remote parking | No |
| Schedule charging | Yes |
| See driving history | No |
| Trigger horn/lights | Yes |