| Model |
|
|---|---|
| Startpris | Unknown |
| Karrosseritype | Cabriolet |
| Verdenspremiere | torsdag den 13. juli 2023 |
| Leveringsstart | december 2023 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | |
| WLTP-forbrug | |
| WLTP-forbrug med ladetab | |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | 520 km (323 miles) |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 15 kWh/100km(4,1 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 496 km (308 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 354 km (220 miles) |
| Topfart | 200 kph (124 mph) |
| Spidseffekt | 400 kW (543,8 hp / 536,4 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 725 nm (535,0 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 3,2 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | |
| Bageste skivediameter | |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Ventileret støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | D1 / D2 / D3 / S |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Double Wishbone Front / Multilink Rear) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 120 mm (4,72") |
| Længde | 4535 mm (178,5") |
| Højde | 1325 mm (52,2") |
| Bredde uden spejle | 1913 mm (75,3") |
| Bredde inkl. spejle | 2110 mm (83,1") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,269 / Unknown |
| Akselafstand | 2690 mm (105,9") |
| Vendediameter | 10,9 meter (429,1") |
| Egenvægt | 1985 kg (4376,2 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2250 kg (4960,4 lbs) |
| Maksimal taglast | 0 kg (0,0 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 265 kg (584,2 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | N/A |
| Bagagerumskapacitet | 240 liter (8,5 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | Embedded + CarPlay/Android Auto |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Ikke tilgængelig |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Ikke tilgængelig |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 77 kWh |
| Netto batterikapacitet | 74,4 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 135 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 40 m 13 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 44,5 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 35 m 19 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 42,1 kW |
| Ladetid 10–80% | 33 m 55 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 92,1 kW |
| Ladetid 10–90% | 44 m 27 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 80,3 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Ikke tilgængelig |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard
Interiørfarver:
Sort
Rød
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 2 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Unknown |
| Sædevarme | Unknown |
| Sædeventilation | Unknown |
| Massagefunktion | Unknown |
| Elektrisk lændestøttejustering | Unknown |
| Nedfældelige sæder | Unknown |
| Lakfarver | 7 |
| Fælgalternativer | 1 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/45R19 / 275/40R19 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | :Driver Passenger |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | MG iSMART |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |