| Model |
|
|---|---|
| Startpris | kr219,995 |
| Karrosseritype | Crossover |
| Verdenspremiere | tirsdag den 7. marts 2023 |
| Leveringsstart | juli 2023 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 377 km (234 miles) |
| WLTP-forbrug | 12,84 kWh/100km(4,8 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 14,6 kWh/100km(4,3 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 17 kWh/100km(3,7 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 285 km (177 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 24,1 kWh/100km(2,6 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 201 km (125 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 23 kWh/100km(2,7 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 210 km (130 miles) |
| Topfart | 162 kph (101 mph) |
| Spidseffekt | 99 kW (134,6 hp / 132,8 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 255 nm (188,2 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 8,8 s |
| Drivtype | FWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Flydende bremsekaliber-skive (2 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Bageste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Type forreste skive | Ventileret støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | 0 / 1 / 2 / 3 |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Standard) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Torsionsbjælke |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 178 mm (7,01") |
| Længde | 4355 mm (171,5") |
| Højde | 1575 mm (62,0") |
| Bredde uden spejle | 1825 mm (71,9") |
| Bredde inkl. spejle | 2040 mm (80,3") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,27 / Unknown |
| Akselafstand | 2660 mm (104,7") |
| Vendediameter | 10,6 meter (417,3") |
| Egenvægt | 1640 kg (3615,6 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2110 kg (4651,7 lbs) |
| Maksimal taglast | 100 kg (220,5 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 470 kg (1036,2 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 750 kg (1653,5 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 466 liter (16,5 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1578 liter (55,7 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 12,3" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Unknown |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Ikke tilgængelig |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Ikke tilgængelig |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors | — |
| Bruttobatterikapacitet | 51 kWh |
| Netto batterikapacitet | 48,4 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | — |
| Batterivægt | — |
| Pakkeopsætning | — |
| Batteritype | Prismatic |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 100 kW |
| Ladetid 0–100% | 54 m 35 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 53,2 kW |
| Ladetid 10–100% | 50 m 15 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 52,0 kW |
| Ladetid 10–80% | 27 m 54 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 72,8 kW |
| Ladetid 10–90% | 34 m 38 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 67,1 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Funktionel |
| Interiørkvalitet | Standard |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Black Monotone
Interiørfarver:
Sort
Grey Twotone
Interiørfarver:
Grå
Fossil Grey Eco Pack
Interiørfarver:
Grå
Sage Green
Interiørfarver:
Grøn
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | N/A |
| Justering af sædedybde | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædehøjde | Ukendt |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion, valgfri elektrisk |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Standardfunktion |
| Sædevarme | Standardfunktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Ikke tilgængelig |
| Lakfarver | 21 |
| Fælgalternativer | 2 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
215/60R17 / 215/60R17 235/45R19 / 235/45R19 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | 2-zone:LeftFirstRow RightFirstRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Hyundai Bluelink |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |