| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr466,562 (Norge) |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | onsdag den 7. februar 2024 |
| Leveringsstart | august 2024 |
| Modelstatus | Udfaset |
| WLTP-rækkevidde | 538-463 km (334-288 miles) |
| WLTP-forbrug | 15,09-17,54 kWh/100km (4,1-3,5 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 17,2-20 kWh/100km (3,6-3,1 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | 19 kWh/100km(3,3 mi/kWh ) |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | 427 km (265 miles) |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | 21 kWh/100km(3,0 mi/kWh ) |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | 387 km (240 miles) |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 22 kWh/100km(2,8 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 369 km (229 miles) |
| Topfart | 230 kph (143 mph) |
| Spidseffekt | 290 kW (394,3 hp / 388,9 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 590 nm (435,4 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 5,4 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | WRSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 348 mm (13,70") |
| Bageste skivediameter | 345 mm (13,58") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold eller Roll |
| Lift-up-regenereringsniveauer | High / Moderate / Low |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 2 (Standard / M Sport) |
| Affjedringstype foran | Double wishbone / Double wishbone |
| Affjedringstype bagtil | Multilink / Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder / Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Luftfjeder / Luftfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Standardfunktion |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Standardfunktion |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Unknown |
| Frihøjde | 147 mm (5,79") / 136 mm (5,35") |
| Længde | 5060 mm (199,2") |
| Højde | 1505 mm (59,3") |
| Bredde uden spejle | 1900 mm (74,8") |
| Bredde inkl. spejle | 2156 mm (84,9") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,25 / 2,49 m² (26,8 sq ft) |
| Akselafstand | 2995 mm (117,9") |
| Vendediameter | 11,9 meter (468,5") |
| Egenvægt | 2256 kg (4973,6 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2740 kg (6040,7 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 484 kg (1067,0 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 2000 kg (4409,2 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 490 liter (17,3 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1290 liter (45,6 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med betjeningsarme og knapper |
| Head-up display | Valgfri funktion |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Standardfunktion |
| Digitalt førerdisplay | Yes 12,3" |
| Infotainment-skærm | Yes 14,9" |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Standardfunktion |
| Kortleverandør | HERE Technologies |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | No |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Standardfunktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Standardfunktion |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Ikke tilgængelig |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Valgfri funktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Valgfri funktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Valgfri funktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Valgfri funktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Valgfri funktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | N/A |
| Bruttobatterikapacitet | 84,4 kWh |
| Netto batterikapacitet | 81,2 kWh |
| Katodematerialer | NMC811 |
| Nominel spænding | 400 V |
| Batterivægt | |
| Pakkeopsætning | 108s3p |
| Batteritype | Celle til modul |
| Batterikemi | NMC811 |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 205 kW |
| Ladetid 0–100% | 59 m 24 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 82,0 kW |
| Ladetid 10–100% | 53 m 24 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 82,1 kW |
| Ladetid 10–80% | 29 m 59 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 113,7 kW |
| Ladetid 10–90% | 39 m 6 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 99,7 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Ikke tilgængelig |
| Interiørkategori | Førerfokuseret |
| Interiørkvalitet | Premium |
| Konsoldesign | Traditionel konsol |
| Interiørdesign |
Black Veganza perforated
Interiørfarver:
Sort
Veganza perforated and quilted | Smoke White
Interiørfarver:
Sort
Hvid
Veganza perforated and quilted | Espresso Brown
Interiørfarver:
Sort
Brun
Veganza perforated and quilted | Black
Interiørfarver:
Sort
BMW Individual leather 'Merino' | Copper Brown/Atlas Grey
Interiørfarver:
Brun
BMW Individual leather 'Merino' | Silverstone II/Atlas Grey
Interiørfarver:
Sort
BMW Individual leather 'Merino' | Black/Atlas Grey
Interiørfarver:
Sort
Grå
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 2 (Sport, Comfort seats) |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 8, 12 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Standard elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Standardfunktion / Standard elektrisk førersæde, standard manuelt passagersæde |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig / Standard elektrisk funktion |
| Hukommelse | Valgfri funktion / Standardfunktion |
| Elektrisk lændestøttejustering | Valgfri elektrisk funktion / Standard elektrisk funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion / Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig / Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Valgfri funktion, ydersæder |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 12 |
| Fælgalternativer | 8 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/50R19 / 245/50R19 255/45R20 / 285/40R20 255/40R21 / 285/35R21 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 2 (standard, comfort) |
| Klimazoner | standard:LeftFirstRow RightFirstRow/comfort:LeftFirstRow RightFirstRow LeftSecondRow RightSecondRow |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Valgfri funktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Valgfri funktion |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | My BMW |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | Yes |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |