| Model |
|
|---|---|
| Startpris | ~kr489,562 (Tyskland) |
| Karrosseritype | Sedan |
| Verdenspremiere | tirsdag den 5. marts 2019 |
| Leveringsstart | juli 2020 |
| Modelstatus | I produktion |
| WLTP-rækkevidde | 592-551 km (368-342 miles) |
| WLTP-forbrug | 13,34-14,34 kWh/100km (4,7-4,3 mi/kWh ) |
| WLTP-forbrug med ladetab | 16,7-17,3 kWh/100km (3,7-3,6 mi/kWh ) |
| EPA-rækkevidde | |
| EPA-forbrug | |
| Basis-trim CLTC-rækkevidde | |
| 90kmh/56mph-forbrug under perfekte forhold | |
| 90kmh/56mph rækkevidde under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh-forbrug under perfekte forhold | |
| 70mph/112kmh rækkevidde under perfekte forhold | |
| 120kmh/75mph-forbrug under perfekte forhold | 28 kWh/100km(2,2 mi/kWh ) |
| 120kmh/75mph rækkevidde under perfekte forhold | 282 km (175 miles) |
| Topfart | 205 kph (127 mph) |
| Spidseffekt | 350 kW (475,9 hp / 469,4 bhp) |
| Elektrisk drejningsmoment | 740 nm (546,1 ft-lb) |
| 0-100 km/t (0-62 mph) | 4,2 s |
| Drivtype | AWD |
| Motorkonfiguration | En motor på foraksel og en motor på bagaksel |
| Motorteknologi | PMSM |
| Type forreste bremse | Fast bremsekaliber-skive (4 stempler) |
| Type bagbremse | Flydende bremsekaliber-skive (1 stempler) |
| Forreste skivediameter | 375 mm (14,76") |
| Bageste skivediameter | 330 mm (12,99") |
| Type forreste skive | Støbejern |
| Type bagbremsskiver | Støbejern |
| Blandet bremser (regenerering via bremsepedal) | |
| Lift-up-regenerering (énpedalkørsel) | |
| Lift-up-regenereringsstoptilstand(e) | Hold |
| Lift-up-regenereringsniveauer | Kun ét niveau |
| Friløb | |
| Adaptiv regenerering ved friløb | |
| Antal affjedringsmuligheder | 1 (Öhlins Dual Flow Valve) |
| Affjedringstype foran | MacPherson-hjulophæng |
| Affjedringstype bagtil | Multilink |
| Fjedertype foran | Spiralfjeder |
| Fjedertype bagtil | Spiralfjeder |
| Adaptiv dæmpning foran | Ikke tilgængelig |
| Adaptiv dæmpning bagtil | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde foran | Ikke tilgængelig |
| Justerbar højde bagtil | Ikke tilgængelig |
| Frihøjde | 151 mm (5,94") |
| Længde | 4606 mm (181,3") |
| Højde | 1652 mm (65,0") |
| Bredde uden spejle | 1859 mm (73,2") |
| Bredde inkl. spejle | 1985 mm (78,1") |
| Luftmodstandskoefficient / Frontareal | 0,278 / Unknown |
| Akselafstand | 2735 mm (107,7") |
| Vendediameter | 11,4 meter (448,8") |
| Egenvægt | 2025 kg (4464,4 lbs) |
| Maksimal vægt (GVWR) | 2520 kg (5555,6 lbs) |
| Maksimal taglast | 75 kg (165,3 lbs) |
| Maksimal nyttelast inklusive førervægt | 495 kg (1091,3 lbs) |
| Maks. påhængsvægt med bremse | 1500 kg (3306,9 lbs) |
| Bagagerumskapacitet | 405 liter (14,3 cu-ft) |
| Bagagerumskapacitet med alle bagsæder nedfældet | 1095 liter (38,7 cu-ft) |
| HMI-type | Skærmfokus med begrænsede knapper |
| Head-up display | Ikke tilgængelig |
| Stemmestyring | Standardfunktion |
| Gestusstyring | Ikke tilgængelig |
| Digitalt førerdisplay | No |
| Infotainment-skærm | No |
| Navigation om bord | Standardfunktion |
| Apple CarPlay-understøttelse | Standardfunktion |
| Android Auto-understøttelse | Ikke tilgængelig |
| Kortleverandør | Google Maps |
| Opdateringer af onlinekort | Yes |
| Trafik i realtid | Yes |
| Ruteplanlægning med ladeplanlægning | Yes |
| Satellitkort | Yes |
| Stemmestyret | Yes |
| Stemmevejledning | Yes |
| LED Matrix-forlygter | Valgfri funktion |
| Auto-dæmpende forlygter | Standardfunktion |
| Kurvelys | Unknown |
| Svingbare forlygter | Ikke tilgængelig |
| Forlygtevaskere | Standardfunktion |
| ABS (blokeringsfri bremser) | Standardfunktion |
| Automatisk nødbremsning | Standardfunktion |
| Automatisk nødstyring | Standardfunktion |
| Advarsel om krydsende trafik (CTA) | Standardfunktion |
| Advarsel for krydsende trafik bagtil (RCTA) | Standardfunktion |
| Træthedsalarm | Standardfunktion |
| ESP/ESC (elektronisk stabilitetskontrol) | Standardfunktion |
| Blindsoneadvarsel | Standardfunktion |
| Udstigningsadvarsel | Standardfunktion |
| Kollisionsadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneadvarsel | Standardfunktion |
| Vognbaneassistent | Standardfunktion |
| Natkamera | Ikke tilgængelig |
| Vognbanecentreringsassistent (LCA) / Autosteer | Standardfunktion |
| Ultralydssensorer |
|
| Kameraer |
|
| Radarsensorer |
|
| LiDAR-sensorer | — |
| da Sensors.Processors |
|
| Bruttobatterikapacitet | 82 kWh |
| Netto batterikapacitet | 79 kWh |
| Katodematerialer | NMC |
| Nominel spænding | 400 V |
| Batterivægt | 370 kg (815,7 lbs) |
| Pakkeopsætning | 108s3p |
| Batteritype | Pouch |
| Batterikemi | NMC |
| Ladekurve (klik for fuld størrelse) |
|
| Maks. DC-ladehastighed | 205 kW |
| Ladetid 0–100% | 1 h 6 m 8 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 0 - 100% | 71,7 kW |
| Ladetid 10–100% | 1 h 3 m 8 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-100% | 67,6 kW |
| Ladetid 10–80% | 28 m 35 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-80% | 116,0 kW |
| Ladetid 10–90% | 41 m 16 s |
| Gennemsnitlig ladehastighed 10-90% | 91,9 kW |
| Forvarmning ved navigation til lader | Standardfunktion |
| Manuel batteriopvarmning | Standardfunktion |
| Interiørkategori | Minimalistisk |
| Interiørkvalitet | Høj kvalitet |
| Konsoldesign | — |
| Interiørdesign |
Standard Interior
Interiørfarver:
da common.color.NotSet
|
| Opbevaring |
|
| Antal siddepladser | 5 |
| Muligheder for forsæder | 1 |
| Antal justeringsmåder (inkl. muligheder) | 6 |
| Justering af sædedybde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædehøjde | Standard elektrisk funktion |
| Justering af ryglænsvinkel | Standard elektrisk funktion |
| Justering af sædepudevinkel | Ikke tilgængelig |
| Højdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Længdejusterbar nakkestøtte | Ikke tilgængelig |
| Justerbar lårstøtte | Ikke tilgængelig |
| Hukommelse | Standard førersæde, passagersæde ikke tilgængeligt |
| Elektrisk lændestøttejustering | Valgfri funktion |
| Sædeventilation | Valgfri funktion |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Justering af ryglænsvinkel | Ikke tilgængelig |
| Sædevarme | Ikke tilgængelig |
| Sædeventilation | Ikke tilgængelig |
| Massagefunktion | Ikke tilgængelig |
| Elektrisk lændestøttejustering | Ikke tilgængelig |
| Nedfældelige sæder | Standardfunktion |
| Lakfarver | 6 |
| Fælgalternativer | 3 |
| Fælgestørrelse (for/bag) |
245/45R19 / 245/45R19 245/40R20 / 245/40R20 |
| Tilgængelige klimaanlæg | 1 |
| Klimazoner | Dual-Zone Climate Control:FrontLeft FrontRight |
| Forklimatisering | Standardfunktion |
| Kæledyrstilstand | Ikke tilgængelig |
| Campingtilstand | Ikke tilgængelig |
| Airbags |
|
| Sikkerhedsseler |
|
| Nøglefri adgang | Standardfunktion |
| Nøglefri start | Standardfunktion |
| Brug telefon som nøgle | Standardfunktion |
| Alarmsystem | Standardfunktion |
| Dashcam | Ikke tilgængelig |
| Parkeringsovervågning | Ikke tilgængelig |
| Appnavn | Polestar |
| Skift opladningsmål | Yes |
| Se bilens placering | Yes |
| Lås/oplås bil | Yes |
| Åbn/luk vinduer | No |
| Start/Stop-forvarmning | Yes |
| Fjernparkering | No |
| Planlæg opladning | Yes |
| Se kørselsjournal | Yes |
| Aktiver horn/lygter | Yes |